Изплащането на надлимитната дейност на лечебните заведения през 2015 и 2016 г. беше едно от условията в договорния процес, който течеше между Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и Надзорния съвет на НЗОК. Максималният праг на ресурса, който още им бъде изплатен за реално извършена, но неплатена дейност, е 75 млн. лева и това трябва да стане до края на тази година, съобщи пред журналисти в Смолян здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Още: Магистрала "Тракия" бе затворена от множество каси бира
Още: Допълнителен кандидатстудентски прием в Тракийския университет
Днес той посети областната болница и Регионалната здравна инспекция. Разговаря с ръководството на болницата, с работещите в инфекциозно отделение и с представители на синдикалните организации в лечебното заведение.
Още: Още една лаборатория в Стара Загора извършва PCR изследване за COVID-19
Още: Гинка Върбакова загуби ЧЕЗ, но в санирането набира мощ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дариха още компютри за онлайн обучение в Стара Загора
Още: Разкриват изнесено работно място на старозагорското бюро по труда
По думите му организацията на работа както в цялата Смолянска област, така и в областната болница е на изключително добро ниво.
„Създадена е пълна логистика, която се ръководи от областния управител както по отношение на обезпечеността за болнични легла, структурите на територията на цялата област, така и с лични предпазни средства, дезинфектанти. Сутринта четох в медиите, че имало недостиг на лични предпазни средства в лечебни заведения в страната. До момента такъв недостиг на мен не ми е известно да има. От проведената среща вчера с колегите, които бяха в Русе, отново няма недостиг. Предната седмица имахме конферентна връзка с всички директори на РЗИ - не съобщиха за недостиг. Държа дебело да подчертая, че на територията на България в складовете са осигурени цялото количество лични предпазни средства, което гарантира сигурност на страната в следващите три месеца напред“, подчерта проф. Ангелов.
Той заяви, че общинските болници, които нямат инфекционист, ще сключат договори по клиничната пътека 104 за лечение на COVID-19. Решението е преди това да подпишат консултантски граждански договори със специалист по инфекциозни болести.
Още: Две жени в Старозагорско нарушиха карантината си
Още: Контактните със заразения с коронавирус старозагорец са с отрицателни проби
По отношение на процедурата за изграждане на национална здравна информационна система министърът обясни, че са отпуснати от правителството 2 млн.лева, които ще бъдат предоставени на "Информационно обслужване" АД.
„Следващата седмица или до края на тази седмица предстои представянето на презентация на "Информационно обслужване" пред ръководството на Министерството на здравеопазването, където да разберем всички онези функционалности на системата, която след това ще обсъдим със съсловните организации. Когато сме готови с окончателния вариант, той ще бъде въведен в действие. Имаме надеждата, че това може да стане до края на годината“, посочи още той.
Допълни, че до края на годината 19 млн. лева ще бъдат разпределени между общинските болници от НСОРБ за месеците август, септември, октомври, ноември и декември.