Основен проблем за създалата се бедствена ситуация в Смолянско е непочистената ивица от дървета около пътищата – това са сервитутите около пътищата и електропроводите. В това е категоричен кметът на Доспат инж. Елин Радев, след специален въпрос на Actualno.com.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Той подчерта, че многократно е изпращал писма до Агенция "Пътна инфраструктура" и до Изпълнителната агенция по горите за предприемане на спешни мерки за почистване на тези ивици, но резултат до момента няма.
Три денонощия в община Доспат нямаше ток. Електричеството беше пуснато едва снощи. Около десет други населени места от Смолянско бяха в същото положение. И в момента има села без ток в Девинско, а имаше период, когато почти половината от област Смолян беше без електроснабдяване.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
По думите на кмета Радев е недопустимо десетки хиляди жители на няколко общини да остават без ток и вода и да се застрашава животът и здравето на хората заради бездействието на институции, чието задължение е почистването на пътните сервитути по закон, а това се случва почти всяка година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
На същото мнение е и зам.-кметът на община Смолян инж. Марияна Цекова.
"В кадастралните карти не са нанесени сервитутите на пътищата, дори тези на републиканската пътна мрежа. Това означава, че всичко е горски фонд и следва да се ползва само Законът за горите. В него обаче никъде не пише за сервитутите какво трябва да се прави. Държавата трябва да предприеме действия относно всички съществуващи собствености преди плановете за земеразделяне - на държавата за пътищата, на държавата за линейните инфраструктури - далекопроводи и всичко останало, да се нанесат върху кадастралните карти", обясни тя.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Цекова посочи, че след промяната на Наредбата за сервитутите сега може ивицата да е и 2 метра даже, а преди е бил 11 метра от оста. Според нея трябва да се преразгледа наредбата за сервитутите, да се обявят възможно най-сериозни рестрикции във връзка с линейната инфраструктура, особено в пресечените планински райони.
"Трябва да бъдат нанесени всички сервитути на пътищата в кадастралните карти. Оттам-насетне АПИ ще си почиства сервитутите и няма да се случват сегашните ситуации с множество паднали дървета по пътищата, които да ги блокират за денонощия. В курортния комплекс всички гори са възстановени на кооперация "Пампорово" до асфалта. Според мен трябва да се направи нещо бързо и разумно, защото това е републиканска пътна мрежа, която преминава през национален курорт", смята инж. Цекова.
Тя обясни, че трябва много по-внимателно да се прегледат нормативите за далекопроводите, защото дори да просеката да е 2, 5 или 10 метра, когато дървото встрани от нея е 15 метра, то при силен вятър или обилен мокър сняг ще падне на жиците.
"Наредбата трябва да бъде изцяло съобразена с височината на дърветата отстрани. Освен това земята под просеките трябва да стане държавна, а не както е сега – просеките се правят от ЕВН и ЕСО, а земята е с най-различна собственост", е категорична Цекова. И пита следното: "Изграждам нов линеен обект, дават ми сервитут примерно 10 метра, защото в момента дървото отстрани е 10 метра високо, след пет години какво правим?"
Отговорът на този въпрос се крие в чл. 7 ал. 3 от Наредбата за сервитутите на енергийните обекти, променена с ДВ №75 от 2015 година. Разпоредбата казва, че титулярят на сервитута най-малко веднъж на 10 години извършва проверка на съответствието на размера на сервитутната зона на енергийния обект за пренос и разпределение на електрическата енергия в поземлени имоти в горски територии. И при необходимост предприема действия за увеличаване размера на сервитутната зона чрез учредяване на сервитут.