"До края на месец септември ГКПП "Рудозем-Ксанти" ще бъде предаден на Агенция "Митници", каза новият областен управител на Смолян Захари Сираков. Той и зам.-областният управител Зарко Маринов проведоха първата си пресконференция с медиите от областта. На нея те направиха отчет за свършеното от встъпването им в длъжност.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
От медиите бяха поставени въпроси за отварянето на ГКПП "Рудозем-Ксанти", свлачището на второкласния път при с. Тикале, пропадналите участъци от пътя Смолян-Девин, зимното поддържане за предстоящия зимен сезон, ремонтните работи на деривационния тръбопровод при ВЕЦ Тешел, проверките на речните легла и язовирите на територията на областта, случаят с умрялата риба в река Черна и др.
Областният управител декларира, че ще работи прозрачно и в пряк контакт с медиите, като пресконференции ще се провеждат в края на всеки месец.
"Основният ми принцип на работа ще е прозрачност и директен контакт с хората, откритост пред медиите. Като представители на Министерският съвет приоритет и отговорност на областния управител е изпълнението на управленската програма на правителството, спазването на законодателството, комуникация с регионалните власти и местната власт, както и с бизнеса за социално-икономическото развитие на региона, тъй като регионът ни е с открито изразена демографска криза, която всеки от нас усеща в ежедневието си", заяви Сираков.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
По думите му подета е вече кампания по подготовка на общините за изработване на концепции за интегрирани териториални инвестиции, като срокът за кандидатстването е 27 септември. Предстои сериозна работа по този въпрос, защото и областната администрация трябва да се подготви за възможностите си да кандидатства като бенефициент и партньор по съответните програми.
Според зам.-областния управител Зарко Маринов ключовото предизвикателство пред областната администрация е осигуряване на достъп. Става дума за достъп до транспортна инфраструктура и в това число е разширяването на пътя Асеновград-Смолян - проект, който стои "на трупчета". Достъп до здравеопазване, тъй като в голяма част от населените места липсват лични лекари, на областно ниво липсват или не достигат лекари по няколко специалности. Достъп до образование, тъй като училищата намаляват и част от учениците трябва да пътуват до училище. Труден е и достъпът до инвестиции, а Смолян е сред регионите с най-малко преки чуждестранни инвестиции.
"Надяваме се в следващия месец с по-голяма активност да пораздвижим нещата. Близо 2 години минаха в предсрочни избори, служебни правителства. Трябва да въведем нещата в работен порядък. Ще се опитаме да оптимизираме работата на областната администрация. Ще се придържаме изцяло спрямо правилата и закона. Ще се занимаваме само с това, което е наше задължение по закон и няма да се опитваме да навлизаме в чужди води, когато не е необходимо. Ще наблюдаваме внимателно работата на регионалните институции, но ще се намесваме само тогава, когато считаме, че има нужда от намеса", бе категоричен Маринов.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Той каза, че една от първите срещи на новото ръководство е била с директора на Областното пътно управление в Смолян, на която поискали пълна информация за тези невралгични и обрасли с проблеми пътни участъци кой докъде е стигнал.
"Информацията беше, че почти нищо не се движи. Това е извън нашата компетентност, но ние като граждани с възможност да упражним някакво влияние, през следващите дни и месеци ще тропаме на вратите на регионалния министър и на АПИ те да се случат. Мога да ви уверя, че няма да спрем да настояваме за тези пропаднали участъци плюс изпълнение на възложените, като Смолян - Рудозем през Серафимово. Поискахме и информация доколко сме готови за зимата. Две бяха обществени поръчки, които са прекратени. Обявена е нова – за 18 месеца. Имаме уверението, че няма да има проблем със зимното поддържане, като досегашното дружество с водещ партньор "Грома Холд" ще продължи да си поддържа пътната мрежа до сключване на нов договор", поясни той.
Още от Смолян:
В духа на Орфей: Брат и сестра извикаха на помощ музиката в Смолян
Как най-голямото горско предприятие купува прескъпи коли?