Уникален по рода си проект в сферата на минния туризъм ще се реализира в община Мадан, съобщи кметът Фахри Молайсенов.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Договорът по проект със заглавие „Устойчива екологично-културна валоризация на минни и кариерни обекти в трансграничния регион" е одобрен за финансиране от Програмата за трансгранично сътрудничество Гърция – България. Подписан е бил миналата седмица.
Община Мадан (с бюджет 706 789 евро) е водещ бенефициент по проекта. Предвидено е с тях да се ремонтират „Кристалната зала“ и Музеят по рудодобив и минно дело, да се облагороди територията около тях.
Освен това се планира ремонт и обезопасяване на пещера „Шаренка", в която има восъчни фигури на древни хора. А закрита мина ще бъде превърната в подземен минен музей „Сполука“.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
„Реализацията на проекта ще допринесе за създаването на туристически атракции, които да бъдат представени комплексно. Проектът още ще подпомогне община Мадан да се превърне в по-привлекателно място за туристи, предлагайки интегриран и конкурентоспособен туристически продукт, базиран на устойчивото развитие чрез минно-познавателния туризъм, подпомагащ и развитието на другите му форми, като например екотуризъм, се казва в съобщението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Останалите партньори по проекта са: Община Пилеа-Хортиатис (Гърция) – с бюджет 225 100 евро; Тракийски университет „Демокрит“ (Катедра „Технологии и управление на производството“) – 211 662 евро; Международният гръцки университет (Катедра „Бизнес-администрация“, дисциплина „Управление на туризма“) – 79 350 евро; Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ – 37 910 евро.