Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100 муфлона, умрели от глад, 15 000 заразени фиданки и уволнен директор  

08 февруари 2024, 18:34 часа • 6477 прочитания

Драстични нарушения довели до смъртта на сто муфлона от глад в Държавното ловно стопанство „Женда“, което се намира в община Черноочене. И от други видове обитателите останали по-малко, но при муфлоните щетата е шокираща. Преброени са и хиляди заразени фиданки в разсадника. Тези констатации са причина за уволнението на директора на Държавното ловно стопанство Николай Янчев през 2021 г.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Наказанието

При свалянето му от поста Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) в Смолян е прихванало 13 8873 лв. като неустойка по договора му за управление – 5 брутни заплати. Отделно от това му е задържана сума, която представлява подлежаща на възстановяване гаранция от 2 842 лв. Както е известно, при сключване на договори с шефове на държавни предприятия, те внасят гаранция за добро управление в хазната. И ако всичко е наред, при смяна в ръководствота им връщат парите.  

Срещу всичко това Янчев води съдебни дела, които губи на две инстанции – в Районния и в Окръжния съд на Смолян. Остава му последен шанс да се оправдае за щетите – пред Върховния касационен съд.

Каква е историята?

Историята започва от пролетта на 2021 г., когато пролетна таксация установява множество трупове на муфлони и части от тях, съответно много по-малък брой на животните в сравнение с предходната пролетна таксация.

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Последвала контролна таксация, когато на седем места, където се подхранва дивечът, се разпределят 14 специалисти – по двама на чакàло, от различни институции. Именно те установяват, че животните са прегладнели и измършавели, че със сто по-малко. В това число намират и починали новородени, с празни стомаси. 

На практика животните не били подхранвани половин година - от август 2020 до февруари 2021-ва.

В писмени обяснения директорът тогава обяснил, че нямал фураж, защото при проведената обществена поръчка не са се явили кандидати да я изпълнят. От ЮЦДП обаче твърдят, че има трайно установена практика в такива случаи – да поиска пренасочване на фураж от други стопанства в кризисни ситуации. Той обаче не положил елементарни усилия поне да уведоми ръководството за създалата се ситуация и да поиска решение на проблема. Още: Как най-голямото горско предприятие купува прескъпи коли?
Другото му голямо нарушение е допуснато спрямо разсадника. При разсад от сребрист смърч комисия открила засъхване на преобладаващата част от засадените фиданки, хлътване на пръстта около тях, което се получава при неуплътняване на пръстта по време на саденето, незахващане на фиданката здраво за почвата. В резултат на това били бракувани 15 000 стъбла сребрист смърч. Разсадът освен това бил съхраняван в хладилна камера, за която директорът казал, че не работела през почивните дни и затова се заразил с гъба. Още: Чрез фирма на Тодор Батков в Смолян докараха стадо алпийски козирози от Бавария

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Пред съда Янчев твърдял, че посочените в заповедта „нарушения при изпълнение на договорните задължения от страна на директора на стопанството" са несъстоятелни, че извършеното прихващане от близо 14 000 лева е незаконно, а вместо това ЮЦДП му дължи обезщетение в размер на едномесечно възнаграждение за неспазения срок на предизвестието, за неизползван платен годишен отпуск.

В крайна сметка през август, 2023 година Районният съд на Смолян е отхвърлил предявените от Янчев искове от 5 860  лева за полагащо му се според него обезщетение за неспазено едномесечно предизвестие и за неизползван платен годишен отпуск, както и за сумата от 760 лв., представляваща лихва за забава върху главницата. Отвърлен е и искът ЮЦДП да му плати 2 842 лв. възстановена гаранция за качествено изпълнение. Осъден е да плати 1570 лв. разноски на ЮЦДП.

На 6-ти февруари Окръжният съд на Смолян е потвърдил решението на предходната инстанция и е осъдил бившия директор да плати на ЮЦДП 1470 лв. адвокатско възнаграждение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес