Parkour зоната на ON! Fest, организирана от Freerun Bulgaria, ще продължи традицията всяка година да е по-голяма, по-атрактивна и с по-силно международно участие. Организаторите споделиха, че подготвят фрийрън предизвикателство, каквото рядко може да се види у нас.
Още: Забрави Беба: Виктор от Big Brother се ожени за участничка в Hell's Kitchen (СНИМКИ)
Още: Участничка в "Ергенът" започна годината с разочарование (СНИМКА)
Специални гости ще са Александър Зюлев (Русия), Luís Alkmim (Португалия),Богдан Цветкович (Сърбия) и Ábel Kocsis (Унгария) - невероятни атлети с различен арсенал от умения във фрийрън и паркур, които не само ще демонстрират пред българската публика, а и ще покажат на какво са способни в редица уроци за начинаещи и напреднали.
Още: Помните ли "Мис България" 2015? Вижте как изглежда днес (СНИМКИ)
Още: Как Дейвид Шуимър и Мат Лебланк отпразнуваха 30 години от сериала "Приятели"?
Христо Чернев, Михаил Кирилов и Огнян Йорданов от Freerun Bulgaria дадоха специално интервю за actualno.com малко преди началото на фестивала, за да разкажат повече за екстремния спорт.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Баз Лурман ли ще режисира филма за Мадона? (СНИМКИ)
Още: Рене Зелуегър разказа с какво се е занимавала през последните 6 години (СНИМКИ+ВИДЕО)
Freerun Bulgaria
Каква е разликата между паркур и фрийрън?
Още: Актрисата Даяна Ханджиева кръсти малкия си син (СНИМКИ)
Още: Братът на Ружа Игнатова с тежки признания за сестра си
Х.Ч.: Фрийрънът се състои от две неща – паркур и стрийт трикинг (street tricking - изпълнение на сложни улични трикове или салта. Прави се повече заради шоуто.), а паркурът е най-бързият начин, по който можеш да стигнеш от точка А до точка, Б без излишни движения.
А при вас тримата има ли водещ елемент или е баланс от изброените вече неща.
Х.Ч.: Да, баланс е.
М.К.: В България се прави повече заради шоуто. Когато даден човек направи задно салто, това е адски грабващо за страничните наблюдатели и всички искат да могат като него.
А при вас как започна всичко, как се запалихте?
Х.Ч.: Аз съм от първото фрийрън поколение у нас. Бяхме три момчета, които гледахме филма „Ямакаши“ (Yamakasi). Много ни грабна. Първоначално мислехме, че това са просто каскади, но едно от момчетата разбра, че това всъщност са истински неща, които всеки може да прави. Стига разбира се да се подготви достатъчно. След това създадохме организацията, комуникирахме по имейл, включиха се хора от цялата страна. Оттам започнаха събиранията.
Огнян Йорданов
М.К.: Първоначално е било прилив на много хора от много места, а сега знаем кои ще дойдат. Преди са се събирали пред НДК, защото се е чувало, че там ще бъдат „летящите хора“.
Градската среда ли е най-добрата за една ваша тренировка?
М.К.: Не само. Събираме се приятели и се качваме на Витоша. Не е толкова важно да има хора, които да ни гледат. Важното е да се съберете близки хора, да си направите добра тренировка и да ви е кеф.
А вие имате ли по-сериозни наранявания или контузии?
Х.Ч.: Контузията, заради която спрях, беше, че скъсах връзките на двата си глезена. Сега при всеки скок ме болят отново, тъй като все още не са зараснали. Но това е, счупвания не съм имал.
О. Й.: Аз имам скъсани връзки на менискуса. Продължавам, оправям се и не се отказвам.
Очевидно болката не ви плаши. А какво ще кажете за случая с трейсъра Павел Кашин, който падна при свое изпълнение и почина?
О. Й.: Това е като при всеки един спорт, той си има и рискове. Не знаеш какво точно може да стане. Поемаш риска.
М.К.: Ти искаш още и още адреналин, в един момент психиката ти не отразява риска както трябва. В случая на Кашин не се знае какво точно се е случило. Може да е било заради средата, заради вятъра. Възможно е нещо просто да го е разконцентрирало.
Предполагам, че за вас концентрацията по време на тренировка е много важна. Какво ви помага, за да сте по-съсредоточени?
Х.Ч.: При всеки е различно. За някои музиката е най-важната част, а за други спокойствието.
М.К.: На ON! Fest вече две години подред се събираме и правим зоната както ние си искаме. Да кажем първият участник скача 2 метра, следващият 2 и малко, третият 3 и така взаимно се надъхват за повече и по-сложни трикове.
Х.Ч.: Динамична музика в повечето случаи помага, дава сили. Тази година избрахме DJ Sava да пуска музиката по време на фестивала.
М.К.: Миналите години нямаше подбрана музика и това демотивира много от участниците, сега всичко ще е на ниво.
Михаил Кирилов
Паркурът мъжки спорт ли е?
М.К.: Момичетата не са толкова силни. Много са гъвкави и пластични, имат страхотна техника, но рядко необходимата сила. Въпреки това има такива, които са много добри.
О. Й.: На миналогодишното състезание имаше момичета на много добро ниво, всичко е индивидуално.
Хората, които се занимавате с този спорт много си помагате. Приятелството ли е водещото при вас?
Х.Ч.: Колективното прави спорта по-интересен. Конкурентното приятелство е важният фактор в случая.
О. Й.: Когато има по-добър от теб, той те мотивира.
М.К.: Ние сме голямо семейство. Това е спорт без злоба. Всеки може да прави каквото иска, така както иска и другите ще го оценят.
Как ще поканите хората на ON! Fest?
Х.Ч.: Ако са ни гледали миналата година, трябва да знаят, че тази ще бъде три пъти по-голямо. Поканили сме много повече хора, страхотни звезди. Всеки желаещ ще може да се включи, ще има добри треньори, музиката ще е на ниво. Елате!
Снимки: Facebook