Светът отбелязва днес Деня на Джеймс Бонд с филмови прожекции, планирани в цял свят.
Днес ще се състоят множество събития по повод 50-годишнината на филмите за Джеймс Бонд, култовата шпионска сага, която половин век определяше промените в културата, политиката и технологиите, пише БГНЕС.
Изисканият британски агент с кодовото име 007 се появи на големия екран за първи път през 1962 г. в класическия филм "Доктор Но", представяйки се с незабравимата реплика "Бонд..., Джеймс Бонд". От тогава в образа на прочутия шпионин са влизали шестима актьори, които са се изявявали в заснетите до момента 22 филма. Той обаче винаги запазва манията си към бързите коли, красивите жени, високотехнологичните устройства и водката Мартинис.
"Въпреки усилията за промяна сърцевината на света на Бонд се запазва - мания към секса и насилието, свръхмъжественост, опростен национализъм и страст съм разточителство", казва Кристоф Линднер, издател на "The James Bond Phenomenon: A Critical Reader".
Събитията, с които светът ще отбележи Деня на Бонд, включват онлайн благотворителни търгове, анкети за най-любимия филм за Бонд в отделните страни, ретроспетктива на филмите в Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк и нощ с музиката от филмите за Бонд в Лос Анджелис.
23-ят филм за прочутия шпионин "007 Координати: Скайфол" ще има своята световна премиера в Лондон на 23 октомври, а в него Даниел Крейг изпълнява ролята на Бонд за трети път. Официалната песен на Адел към лентата беше представена днес точно в 00,07 ч британско време, въпреки че парчето вече изтече в интернет.
Малцина вярвали, че Бонд ще се превърне в глобална институция, когато филмът "Доктор Но", адаптация по романа на Йън Флеминг от 1958 г., излиза на 5 октомври 1962 г. Реакцията на критиката за първия филм от сагата е смесена, като списание "Тайм" нарича героя на Шон Конъри "страхотна, голяма космата ружа".
Критиците отбелязват, че мускулестият и мрачен Бонд, изигран от Крейг, рязко контрастира с духовитите образи на Роджър Мур и старомодния мачизъм на Конъри, отразявайки промените в социалните възприятия.
"Филмите за 007 сега представят един мъж, който е емоционално уязвим, допуска грешки и в много отношения е психологически съкрушен. Той много се доближава до Бонд от оригиналните романи", отбелязва Линднер.