Във връзка със забраната, която Папуа Нова Гвиения наложи на своите съграждани и която забранява достъпа до Facebook за месец, специалисти от Софтуерния университет припомнят някои от най-известните забрани, които държавите са налагали на телекомуникациите.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
1. Частните мрежи в Русия
Президентът на Руската федерация – Владимир Путин, подписа закон, който забранява технология, която дава достъп на потребители до сайтове, които са забранени от руската държава. Забраната влезе в сила през ноември 2017 г. и удари виртуалните частни мрежи (VPN), както и други инструменти, които се използват от потребителите, за да достъпват блокирани от държавата сайтове.
2. Видеоигрите в Южна Корея
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Южна Корея е пословична с любовта си към StarCraft, но явно гейминг манията като цяло има епидемичен характер за южнокорейските младежи. Затова през 2011-та година бе приет закон, който забранява на лицата под 18 години да играят игри между полунощ и 6:00 сутринта. Закона обаче не обхващаше конзоли и мобилни игри.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
3. Социални мрежи и чат програми – забранени в Бангладеш
През ноември 2015 г. Бангладеш забрани употребата на WhatsApp, Facebook и Viber. За Facebook това не е първата забрана на територията на Бангладеш, след като през 2010 година достъпа до мрежата бе забранен временно.
4. Пакистан забрани Blackberry
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Пакистан забрани употребата на чат програмите и интернет услугите, които предоставя Blackberry смартфона, през 2016 г.. За да предостави качествени услуги на бизнеса, от Blackberry предлагаха собствено криптиране, на което държавите не гледаха с добро око. Няколко години преди Пакистан, Саудитска Арабия наложи забрана върху изпращането и получаването на съобщения чрез Blackberry под претекст от съображения за сигурност.
5. Забрана за iPad в Израел
Определено това не е най-дългата забрана в историята, но през 2010 година Тел Авив блокира новия iPad, макар и само за две седмици. Аргумента на правителството е, че техническите характеристики на устройството са съобразени със стандартите в САЩ, а не с тези в Израел, поради което устройството може да създаде смущения в честотите, които армията на Израел използва.
6. Мобилните телефони в Куба
Мобилните телефони били забранени в Куба. Всички, без изключение. Забраната е отменена през 2008 година от тогавашния президент Раул Кастро. Макар и вдигната преди 10 години, това е една от най-дългите забрани в историята на мобилните комуникации. Тя е била наложена поради подозренията на Фидел Кастро към мобилния сигнал, който идвал от САЩ.
Автор: Георги Кацаров