Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Швеция доказаха практически, че с дронове Спешна помощ е по-ефективна

16 юни 2017, 09:12 часа • 4363 прочитания

Изследване на Каролинския институт показва потенциала на безпилотните апарати като допълнение към съществуващите спасителни служби.

От Центъра за реанимация в Каролинския институт и Южната обща болница в Стокхолм (Söder) в Швеция доказаха, че специално конструиран дрон, оборудван с дефибрилатор, може да бъде изпратен по тревога и да бъде задействан автоматично на мястото на инцидент със спиране на сърдечна дейност много преди пристигането на линейка. Резултатите са публикувани в авторитетното периодично медицинско издание JAMA, информира БГНЕС.

"Това проучване ясно показва, че безпилотните летателни апарати, дроновете, имат огромен потенциал за доставка на дефибрилатор много преди пристигането на линейка, особено в отдалечени райони", казва Андреас Клаесон, парамедик и водещ изследовател в Центъра за реанимация на Каролинския институт.

Специално приспособеният дрон-дефибрилатор е разработен в партньорство с инженерите от FlyPulse AB в Тролхатан. За нуждите на изследването дронът е изпратен и лети в автоматичен режим в район с радиус около 10 километра извън контрола на управляващ оператор. Дронът пристига до точното местоположение на отделни 18 случая на сърдечен арест – спиране на сърдечната дейност - регистрирани между 2006 и 2013 г. в шведска община. Сравнени са съответните времена на пристигане на линейката и на дрона. Дронът, изпратен от спасителните служби, е реагирал за три секунди след получаване на повикване и е пътувал до мястото средно за пет минути или приблизително с 16 минути по-кратко, отколкото е посочено в записите на линейката.

Важна част от изследването е, че изследователският екип е получил разрешение от Шведската агенция по транспорта и Шведската администрация за гражданска авиация дронът да се движи самостоятелно извън погледа на оператор и следователно успява да демонстрира големия потенциал на дроновете.

"Там където реанимацията започне извън рамките на 30 минути, шансовете за преживяване след сърдечен арест са малки", обяснява Клесон. "Прототипи, способни да доставят дефибрилатори, могат да достигнат до пациента през първите няколко минути и следователно са ново и важно допълнение към съществуващите аварийни служби. При ранно използване на дефибрилатор - в рамките на първите 3-5 минути след сърдечен арест - до 70% от пациентите могат да оцелеят”.

Проектът е финансиран с безвъзмездна финансова помощ от Общинския фонд за иновации на столицата Стокхолм.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес