Стратегия на неправителствената организация "Отворено общество" призовава за създаването на международни регулации за това „каква информация се премахва от интернет пространството и каква и защо може да остане“ публикувана там. Според документи, съдържащи предложената регулация, тя ще е в подкрепа на „тези, които най-много подкрепят отворено общество“, посочва сайтът The Daily Caller.
The Daily Caller е сайт, основан от Тъкър Карлсън и Нийл Пател. Пател е известен като бивш съветник на вицепрезидента на Джордж Буш-младши - Дик Чейни. Сайтът излезе онлайн през 2010 година, след като набира начален капитал от 3 млн. долара.
Призивът за международен контрол на интернет информацията е част от документ от 34 страници, който представлява стратегия на Правната инициатива на "Отворено общество" (Open Society Justice Initiative) за периода 2014-2017 година, пише БГНЕС. Изтеклият в мрежата документ е един от общо 2500 текста, публикувани от хакерската група DCLeaks. The Daily Caller припомня, че сайтът на хакерите и профилът им в Twitter биват блокирани, след като започва да излиза информация за свързани със Сорос дейности.
Според документа на Правната инициатива регулациите на интернет пространството са необходими, за да се защити свободата на изразяване.
„Интернет е ключов инструмент за разпространяване на свобода на изразяване и отворени общества – както по време на Арабската пролет – и е потенциален защитник срещу монополния контрол на информация на места като Китай и Централна Азия. Но също така световната мрежа представлява и незасегнати предизвикателства, включително с липсата на регулации на частните оператори, които могат да решават, без съответните съдебни процедури, каква информация да бъде сваляна от интернет и каква може да остане“, се посочва в документа.
Една от „програмните концепции и инициативи“, посочени в документа, е за популяризиране на „подходящ баланс между поверителността и свободното изразяване/ценностите за прозрачност в области от особен интерес за фондация „Отворено общество“ и Правната инициатива, в това число реч от обществен интерес онлайн, достъп до данни за етноси, статистическа информация за общественото здраве, корпоративно право на собственост, декларации за имущество на държавни служители и правата на неправителствени организации да запазват информация лична“.
Според документите позицията на Правната инициатива изглежда е, че частните актьори в интернет трябва да бъдат подложени на международен контрол, за да бъдат спирани да оказват взаимен натиск върху свободите си на изразяване и изказване, коментира The Daily Caller.