Т.нар. DDoS атаки (отказ от услуга) стават и ще стават все по-чести и във все по-голям мащаб, а последиците от тях ще бъдат преодолявани все по-трудно. Това е основно заключение в 16-тото издание на прогнозите на Deloitte Global в областта на технологиите, медиите и телекомуникациите (Technology, Media & Telecommunications (TMT) Predictions).
Прогнозата беше направена още в началото на годината, а през февруари само в България хакерските атаки са скочили с 20% на месечна база. Най-много са точно DDoS атаките - хакерска атака, при която сървърът на „сайта-жертва“ бива блокиран чрез прекомерно голямо количество от едновременни заявки за достъп. По този начин преди две години бяха свалени сайтовете на редица държавни институции в България.
Средно една атака е със скорост един терабит в секунда (Tbit/s) на месец, а за цялата година прогнозата е за общо над 10 милиона атаки и среден размер на кибератаките между 1,25 и 1,5 гигабита в секунда (Gbit/s). Тази ескалация на DDoS заплахите до голяма степен се дължи на нарастващия брой "умни" устройства, съставляващи "Интернет на нещата" (IoT). IoT е система, чрез която устройства изпълняват различни задачи, като си взаимодействат и без да има нужда от човешка намеса в определени елементи на процеса. Онлайн достъпът до зловреден софтуер, позволява дори на непрофесионалисти да придобиват достъп до незащитени устройства и да ги използват за атаки с все по-високи скорости, казват от Deloitte.