Върховният административен съд (ВАС) окончателно постанови, че Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) трябва да намери начин как да поправи решението си да проведе търга за радиочестотите, които мобилните оператори в България използват за 5G услугата.
Още: Защо А1 запазват цените на основните месечни такси тази година?
Съдебеното решение идва 2 години след като търгът беше проведен и след като трите мобилни оператора похарчиха 13,4 млн. лева за лицензи в радиочестотния спектър в обхват 3.6 GHz за наземна мрежа с национално покритие, като в него бяха издадени три разрешения за ползване на ленти 3500-3600 MHz, 3600-3700 MHz и 3700-3800 MHz.
Именно решението на КРС да предложи тези три ленти е било оспорено от "Мобилни алтернативни комуникации" АД (МАК, учредено през 2017 г. от пет телекомуникационни компании - "Нетера", "Телекабел", "Скат", "Нет1" и "Телесим"), от "Ти Ком" АД и БАБТО. Решението на КРС е обжалвано в съда, защото жалбоподателите считат, че КРС не разпределя както трябва наличния по принцип ресурс от честоти, които може да се ползват за 5G, както и достъпа до тях, защото не прави обществено обсъждане съгласно действащите законови норми, на което това да се изясни в името да бъде създадена максимално прозрачна конкуренция на пазара, която да оформи най-добрите за потребителите на 5G условия за ползване на услугата.
Интересен факт е, че в самото съдебно решение се посочва, че според КРС МАК, "Ти Ком" и БАБТО не са заявили конкретно намерение за издаване на предложените от КРС разрешения и не са посочили конкретни честотни ленти, които искат да придобият и които отговарят на разпределението, дадено от КРС в рамките на обществените консултации.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
Съдебното решение е изключителен удар за КРС, тъй като освен че процедурата по разпределение и лицензиране на честотите е завършена, то и мобилните оператори отдавна изградиха 5G мрежите си.