Знаете ли, че можете да наблюдавате обекти с размери до нанометри. Това е възможно от повече от 70 години. Откритието е направено от Ернст Руска през 1933 и е приложено в практиката през 1939. Става дума за трансмисионния електронен микроскоп. Устройството му наподобява това на оптичния микроскоп, но вместо светлина в него се разпространява електронен сноп, а вместо лещи – електромагнити. Взаимодействието със изследваната проба води до емисии от електрони, които се обработват от детектор. Изображението може да се разглежда на екран или да се запише на плака. Освен наблюдаването на структурата на микроскопични обекти, има режим даващ възможност да се разпознае вида на кристални вещества.
Друг тип микроскоп показващ наноразмерни изображения е така нареченият Атомно силов микроскоп. Той работи на принципа на грамофона. Тънка наноигла „опипва“ повърхността на пробата и след обработка с компютър се получава изображение на релефа на пробата. Тази техника е около 10 пъти по-точна от електронния микроскоп. Освен за получаване на изображение атомно силовият микроскоп може да работи и в режим на манипулация. При манипулацията силите между върха на иглата и пробата могат също да се използват за промяна на свойствата на пробата по контролиран начин. Примери за това са атомната манипулация, литографията на сканиращата проба и локалната стимулация на клетките.
Третият тип микроскоп работещ с наноразмерни изображения е така нареченият Микроскоп с близко полева оптика. Той работи в два режима – на пропускане и отражение. При него пробата се облъчва с лазер и се сканира от много тънко оптично влакно, което се допира до повърхността на изследвания обект. Сигнала се предава на фотоумножител, от където се обработва с компютър. Принципът на близко полевата оптика е открит 1928, но намира приложение през 50-те години на миналия век.
Автор: Мария Берова
Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"