Първият тестов субект за Neuralink, компанията за имплантиране на мозъчни чипове на Илон Мъск, разви проблем само няколко седмици след поставянето му, съобщава CNN.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
В публикация в блог компанията разкри, че редица свързващи нишки на чипа са се отдръпнали от мозъка на субекта Ноланд Арба, което възпрепятства скоростта на данните и ефективността на импланта. Това довежда до неправилна работа на устройството.
Neuralink казва, че компенсира това оттегляне чрез поредица от софтуерни корекции, които „водят до бързо и устойчиво подобрение, което сега е изместило първоначалната производителност на Ноланд“. Компанията посочва още, че в момента работи върху подобряване на въвеждането на текст за устройството, както и контрола на курсора - и че в крайна сметка има за цел да разшири използването на устройства от физическия свят като роботизирани ръце и инвалидни колички, пишат от Investor.
Още: Първият човек с чип на Neuralink в мозъка игра онлайн шах във видео стрийминг (ВИДЕО)
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Как са възникнали усложненията?
Хората, които работят в областта на мозъчните импланти, изтъкват, че усложненията може да са възникнали от факта, че нишките се свързват с устройство, което се намира в черепната кост, а не на повърхността на мозъчната тъкан. „Едно нещо, което инженерите и учените не успяват да оценят, е до каква степен мозъкът се движи в интракраниалното пространство“, коментира Ерик Лойтхард, неврохирург от Медицинския факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис. „Само кимането на главата или рязкото ѝ движение може да доведе до смущения от няколко милиметра“, добавя той.
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
29-годишният Ноланд Арба, който е парализиран от рамената надолу след инцидент с гмуркане. Той получава имплант от компанията през януари. Имплантът цели да позволи на хората да контролират компютърен курсор или клавиатура, използвайки само мисълта си.
Още: Първият пациент с мозъчен чип вече управлява компютърна мишка с мислите си
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select