Роботите-прахосмукачки все повече навлизат в домовете ни и ни заменят в почистването, когато не сме у дома. Оказва се обаче, че колкото полезни са те, когато ни няма, толкова вредни могат да бъдат, когато сме вкъщи, съобщава РИА Новости.
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
Още: Redmi Note 14 5G: мощен и достъпен смартфон от Xiaomi
Модерна робот-прахосмукачка е била хакната от екип изследователи за запис и предаване на звук. Изследователска група, ръководена от Нирупам Рой, асистент по компютърни науки в Университета в Мериленд, стигнала до разочароващи заключения относно безопасността на модерния домакински уред.
Всичко е свързано с навигацията, използвана в наличните модели. Тя се основава на лазерен лъч, отразяването на който позволява на прахосмукачката да избягва сблъсъци с други предмети. Учените са установили, че звуковите вълни причиняват някои малки промени в отразения лъч.
Изследователите са използвали тази функция, за да създадат алгоритъм за обработка на такива данни. Системата, наречена LidarPhone, успява да разпознае човешката реч с точност от 90%.
Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025
Още: Експерти от А1 представиха иновативни стратегии за киберзащита
Авторите на изследването смятат, че тази уязвимост представлява потенциална заплаха за сигурността на домовете или бизнеса на потребителите, използващи роботизирани прахосмукачки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Новата реалност: 9 от 10 подрастващи са в социалните медии
Още: Първа успешна телепортация в света: Как това ще трансформира живота ни?