Роботите-прахосмукачки все повече навлизат в домовете ни и ни заменят в почистването, когато не сме у дома. Оказва се обаче, че колкото полезни са те, когато ни няма, толкова вредни могат да бъдат, когато сме вкъщи, съобщава РИА Новости.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Модерна робот-прахосмукачка е била хакната от екип изследователи за запис и предаване на звук. Изследователска група, ръководена от Нирупам Рой, асистент по компютърни науки в Университета в Мериленд, стигнала до разочароващи заключения относно безопасността на модерния домакински уред.
Всичко е свързано с навигацията, използвана в наличните модели. Тя се основава на лазерен лъч, отразяването на който позволява на прахосмукачката да избягва сблъсъци с други предмети. Учените са установили, че звуковите вълни причиняват някои малки промени в отразения лъч.
Изследователите са използвали тази функция, за да създадат алгоритъм за обработка на такива данни. Системата, наречена LidarPhone, успява да разпознае човешката реч с точност от 90%.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Авторите на изследването смятат, че тази уязвимост представлява потенциална заплаха за сигурността на домовете или бизнеса на потребителите, използващи роботизирани прахосмукачки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok