В края на месец ноември 2022 г. OpenAI представи своя нов интерфейс за работа с новия големи езикови модели, който моментално предизвика огромен интерес към изкуствения интелект (AI) и новите начини за неговото прилагане. По-късно на всички потребители бе предоставен чатботът ChatGPT, който може да се използва безплатно от всеки, включително и в България, съобщават от techoffnews.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Оказа се, че ChatGPT може да пише съчинения и есета, стихове и разкази само чрез подаване на темата в интерфейса на чат бота. Достатъчно е да му се подаде заявка от типа "Напиши ми съчинение за Робърт Опенхаймър".
Заявката може да бъде подадена на български език и есето също ще бъде създадено на български. И написаното съчинение сякаш е дело на жив човек. Нещо повече, ако се кликне върху иконката за опресняване, ChatGPT генерира нов материал, съвсем различен от предишния но е съчинение на същата тема.
Чатботът без проблем се справя с математическите задачи от всякакви олимпиади, независимо дали са дадени в текстов вид или във вид на формули. Но все пак ChatGPT е най-силен в програмирането. Може да бъде подадена команда да напише HTML и JavaScript кодовете например, за електронен магазин. Кодът се генерира моментално и чрез насочващи уточнения могат да бъдат зададени какви артикули да бъдат включени в кода.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
ОЩЕ: Изкуствен интелект ще помага при писане в MS Office с фрагменти от автоматично генериран текст
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
От тези възможности за писането на сорс код започнаха да се възползват и хакерите. Експертите по информационна безопасност на компанията Check Point Research разгледаха по-подробно по какъв начин хакерите използват ChatGPT за писането на вредоносен код и фишингови имейли. Специалистите са спрели именно на този случай, понеже част от тези злоумишленици на практика нямат никакъв опит в програмирането. За пример експертите показват скрипт на програмния език Python, който със съвсем малки промени се превръща в мощен рансъмуер.
Нещо повече, кодът на Python включва редица криптографски функции, включително за подписването на кода и криптиране и декриптиране на файлове. Като се има предвид, че всичко това е създадено от хора с неособено голям опит в програмирането, може да се каже, че в лицето на ChatGPT се е появил един съвсем нов интелигентен и мощен инструмент, който може да е от много голяма полза, но може да се използва и за вреда.
ОЩЕ: Изкуствен интелект разчита почерка на лекарите
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Интересно е, че в ChatGPT са вградени ограничения, които забраняват подобно използване, но изследователите с лекота са задали уточняващи въпроси, които заобикалят всички ограничения.
Все още е твърде рано да се каже дали ChatGPT ще се превърне в новия любим инструмент за престъпния свят от Dark Web пространството. Но е очевидно, че хакерите проявяват огромен интерес към този AI и през 2023 г. това ще бъде една от новите тенденции в създаването на опасен малуер.