Скандален случай в Русе – бизнесмените Христо Крушарски и Антони Търницов получиха безвъзмездно правото да ползват летището в града за срок от 10 години. Това става чрез тяхното съвместно дружество „Еърпорт Русе“ ООД, създадено специално за тази цел.
Още: Кметът на Русе за тир-паркинга на "Дунав мост": Камион не е спиран и не е каран да плаща
Още: 21 години от трагичната загуба на офицерски кандидат Антон Петров отбелязаха в Русе
Решението беше взето от Общинския съвет на Русе след повече от три часа дебати, предаде БТА. В крайна сметка извънредната точка в заседанието, внесена от кмета на града Пенчо Милков (БСП), мина с 47 гласа „за“ и само един „против“.
Своеобразният "подарък" отива за дружеството, съставено от българските фирми „Щраплан“ ЕООД, със собственик и управител Търницов, и „Стройпроект ЕООД“, чийто собственик на капитала е Крушарски. Двамата бизнесмени получиха летището само срещу обещание да инвестират 14 милиона евро за идното десетилетие.
Христо Крушарски доскоро беше собственик на футболния Локомотив Пловдив. Освен това неговата „Стройпроект“ се занимава с производство на „системи за въздействие на времето, системи за защита от градушки и увеличение на валежите“ от три години и има собствени самолети, базирани в Горна Оряховица.
Още: Кметът на Русе посрещна коледари в Коледното градче на общината
Още: Община Русе извършва цялостен ремонт на басейна в спортното училище
ОЩЕ: Бившият собственик на „Локо Пловдив“ изцяло пое градушките над България
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе
Търницов беше кандидат за купувач на концесионния договор за Летище Горна Оряховица миналата година.
Пред журналисти в петък двамата, заедно с кмета на Русе, представиха инвестиционното си предложение. Пенчо Милков каза, че това са „българи, които застават с лицата си, имат познания, опит и средства, които желаят да вложат веднага в Летище Русе“. Днес той допълни, че освен това общината вече няма да отделя от бюджета си над 100 000 лева годишно за поддръжка и охрана на летището.
Пред общинските съветници пък Крушарски заяви, че до април тази година е необходимо летището да бъде сертифицирано за полети. "Намеренията ми са сериозни. Ако гласувате днес, утре ще съм на терен", каза още бизнесменът преди вота в местния парламент. Целта била да има и международни полети, с които "да обслужваме и Румъния".
Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания
Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе
Инвестиционното предложение предвижда три етапа на развитие. На първо време, приоритет е ограждането на имота, ремонт на пистата и осветяването ѝ, за да има и нощни полети. Целта е с времето да са налице необходимите подобрения и лицензи, които да позволят и пътнически полети. По думите на Антони Търницов - подобренията в първия етап ще дадат възможност и други клиенти да използват летището.
"Така всеки допълнителен клиент ще е от полза и за нас, защото ще е част от възвръщането на средствата, които трябва да вложим", каза Търницов.
Съгласно договора - в рамките на 24 месеца дружеството трябва да извърши необходимите текущи ремонти и да изработи документите, нужни за ползването му като гражданско летище, да се изготви генерален план за развитие, ремонт на пистата, изграждане на осветление, видеонаблюдение и други. Ако това не бъде изпълнено, общината ще прекрати договора без предизвестие и без да дължи обезщетение, а всички материални и нематериални блага, направени от инвеститорите, остават нейна собственост.
Според депутата от "Продължаваме промяната" Рена Стефанова през 2022 г. кметът на Русе е отказал да прехвърли собствеността на летището на държавата, която е имала намерения да го възставнои и да организира извършване на полети.