Няма голям интерес към втория етап от процедурата за саниране по Националния план за възстановяване и устойчивост в Русе. До края на февруари са подадени едва 5 проектни предложения, като всички са от резервния списък от първия етап, от който отпаднаха 25 сгради.
Още: Племенницата на Елиас Канети - Франсоаз:„Всички в семейството ни наричат Русе Русчук“
Още: Кметът на Русе и регионалният министър дадоха началото на 20-ото издание на Уикенд туризъм
Според директора на дирекция „Международни политики, стопански дейности и анализи“ в Община Русе Ивайло Кадишев, основната причина за слабия интерес е условието за съфинансиране от етажната собственост на 20% от стойността на допустимите разходи.
ОЩЕ: Предимство за саниране ще имат сгради, които се отопляват с по-лоши източници
Удължиха срока
Междувременно стана ясно, че срокът за кандидатстване по втория етап на процедурата за саниране се удължава до 28 март. По този начин се дава възможност сдружения на собственици, които по различни причини, включително административни, не са успели да кандидатстват за финансиране до момента, да го направят.
Още: Общинският съвет в Русе прие Бюджет 2025
Още: Кметът на Русе настоява за по-строги ограничения при движение с електрически тротинетки
Документите по процедурата за кандидатстване остават същите, както досега, като към тях трябва да се приложи допълнително решение на общото събрание на етажната собственост, че съсобствениците са съгласни да осигурят 20% съфинансиране за изпълнение на мерките за енергийна ефективност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кметът на Русе иска експертна здравна оценка на въздействието на замърсителите на въздуха в града
Още: Кметът на Русе отличи „Детективите на европейски проекти“ за Деня на Европа
ОЩЕ: Отново удължиха срока за кандидатстването за саниране
Сдруженията на собствениците, които желаят да се включат в Етап II, трябва да подадат заявление в Община Русе до 18 март включително. Размерът на безвъзмездните средства от Националния план за възстановяване и устойчивост е над 280 милиона лева. С цел избягване на концентрация на средствата и постигане на по-добро териториално разпределение на предоставения ресурс той е разпределен между шестте района за планиране, като за всеки един от тях е заложен лимит на безвъзмездната финансова помощ в размер до малко над 47 милиона лева, който обаче не е гарантиран бюджет.
В първия етап по процедурата за саниране, бяха одобрени 7 блока в Русе с финансиране за над 21 милиона лева.
Още: Русе и Гюргево създават постоянна работна група за задълбочаване на сътрудничеството
Още: Кметът на Русе дари два видеоларингоскопа на университетските болници в града