Какво е нужно за по-модерен флот по речните пътища на Европа?

10 март 2019, 17:15 часа • 1412 | прочитания

Модернизацията на речния флот по река Дунав и останалите вътрешните водни пътища в Европа е все по-належаща. Около това се обединиха участниците в експертна дискусия във Виена, свързана със Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион. 

Още: Джаз виртуози ще се изявят на сцената в Доходното здание в Русе

Още: Посрещнат бе първият за сезона круизен кораб на Понтон „Дунав турс“ в Русе

Деловата среща бе посветена на модернизирането на речното корабоплаване в Европа. В проведен уъркшоп по проекта ГРЕНДЕЛ, бизнесмени и заинтересованите страни обмениха опит и практики за развитието на екосъобразен речен транспорт за икономическия растеж на страните от Дунавския регион.

Българо-румънска търговско-промишлена палата участва във форума с изпълнителния си директор - Елеонора Иванова и експерта Емилия Петкова, а в дискусиите се включи и кап. Камен Иванов от Морска администрация.

Тревожният въпрос е невъзможността река Дунав да се използва целогодишно за корабоплаване. Ключова се оказва минималната дълбочина на фарватера на реката, която трябва да бъде целогодишно 2,5 м. 

Още: Концертът на „Мартенски музикални дни“ събра на сцената артисти от четири континента в Русе

Още: Пенчо Милков към запасните военни в Русе: Вие сте стожер на историческата памет и пример за младите поколения

На форума, представители на 10 държави, споделиха добри практики от иновативни проекти, предложиха и демонстрираха различни технически решения за модернизирането на флота, сред които прототипи за намаляване на вредните емисии, преминаване към възобновяеми и алтернативни горива, намаляване на енергоемкостта и др.

Във Франция държавна помощ финансово подкрепя корабоплаването чрез специално създаден фонд за бизнеса, с което се внедряват мерки за обновяване на флота и за използване на възобновяеми енергийни източници. Този опит ще бъде използван за създаването на модел за държавна помощ към сектора в цяла Европа.

Това е необходимо, защото голяма част от съдовете, плаващи по вътрешните водни пътища, са стари, секторът няма възможност за инвестиции, а за банките кредитирането на този сектор е рисково.

Водният транспорт е щадящ за околната среда и има сериозен потенциал за растеж, но въвеждането на нови ограничения на допустимите вредни емисии, би го забавило.

Още: Община Русе изгражда паметник на Христо Ботев

Още: Община Русе получи официално удостоверение за регистрация на „Рибно стопанство Николово“

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Юрий Илиев
Юрий Илиев Отговорен редактор
Новините днес