Фестивал на приятелството обедини деца от различни етноси в Ценово

12 юли 2019, 17:28 часа • 2180 | прочитания

И през ваканцията в двора на ОУ „Христо Ботев“ в Ценово звучеше весела детска глъч. Проведе се последната проява на Фестивала на приятелството. Инициативата е част от проекта „Учим, творим и се забавляваме заедно“, финансиран  от Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).

Още: Стартира процедурата за продажба на общински жилища на наематели в Русе

Още: Традиционното Великденско хоро събра стотици русенци на площада пред общината

Представители от четирите работни групи представиха част от наученото през учебната година. На импровизираната сцена първи се изявиха участниците от „Приказна съкровищница“ с ръководител Диана Тодорова. Децата разказаха популярни народни приказки с щастлив край от различни етноси, обединени в „Градината на народите“.

Членовете  на „Фолклорна етнопалитра“ под ръководството на Емилия Билева решаваха кръстословица за народните обичаи, празници и предания. Участниците от „Работилница на приятелството“ с ръководител Денислава Радинова достигнаха до извода, че добродетелите при всеки народ са едни и същи. Най-много емоции и вълнения предизвикаха състезателните игри, представени от „Спортуваме заедно“ под ръководството на Теодора Кръстева. В надпреварата се включиха не само участници в групата, но и повечето от учениците. Организаторите бяха подготвили нетрадиционни дисциплини – носене на яйце с лъжица в уста, надбягване с кокили и скачане с чували. Участници и зрители се забавляваха от сърце като аплодираха своите любимци.

Още: "Ще ми се отваряш ли още?": 13-годишен ученик е със счупен нос и комоцио след побой в Русе

Още: Русенският пролетен панаир се завръща с атракции и музикални събития

Ръководителите на групи връчиха на участниците сертификати  и медали за успешния край на проекта. Всички с интерес разгледаха и подредената фотоизложба за дейностите през учебния период.

„Участниците в проекта с действията се обединиха около основната теза, че всички сме единни в многообразието. По този начин между различните етноси се разрушават прегради и се изграждат мостове на приятелството“, каза Камелия Леонова – директор на училището и ръководител на проекта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Юрий Илиев
Юрий Илиев Отговорен редактор
Новините днес