Заличава се постигнатият напредък в България по отношение върховенството на закона. Това беше основният извод, който главният прокурор Иван Гешев направи след изслушването си пред Европейския парламент в Брюксел.
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
На въпрос дали остава с впечатление, че липсата на резултати от борбата с корупцията може да окажа негативно влияние върху средствата по Плана за възстановяване и развитие за България, Гешев отговори по следния начин: "Това е поредната фалшива новина с цел сриване доверието в прокуратурата. Истината е, че едно от служебните правителства е поискало в Плана за възстановяване да се включи съдебната власт. Бележките не касаят прокуратурата. След това искането на българските властите се представя като изискване на Брюксел. Това е класически начин за постигане на политически цели, който влияе на независимостта на съдебната власт".
Проверка на Actualno.com обаче показа, че фигурата на главния прокурор на България ще има сериозна роля по отношение на евросредствата.
На страница 192 от предадения от България в Брюксел план, в графата за борба с корупцията, е записано следното:
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
2. Повишена отчетност на главния прокурор и неговите заместници
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
2.1 Въвеждане на задължение за главния прокурор да отговори на поставените по доклада за дейността на прокуратурата по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика въпроси, постъпили в хода на общественото обсъждане на доклада.
Освен това, в раздела на плана, озаглавен "Справедлива България", е предвидено "въвеждане на ефективен механизъм за търсене на отговорност от главния прокурор и неговите заместници чрез създаване на гаранции за практическа, институционална и йерархическа независимост на разследването срещу тях".
Става въпрос за следното - регламентация на временно отстраняване от длъжност на главния прокурор и заместниците му в случай на образувано наказателно производство срещу тях; гарантиране за независимо назначаване от Висшия съдебен съвет на висши прокурори и следователи, определени ад хок на случаен принцип, които да проведат разследването; създаване на гаранции за кариерна стабилност и независимост на прокурора, разследвал главния, включително назначаването му като върховен съдия след края на процеса.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
В плана е предвидено е главният прокурор да не може да надзирава законността и да дава методически указания по актовете по разследването срещу него. Това в момента е право, дадено му от Конституцията. Освен това за времето на разследване срещу главния прокурор и неговите заместници, срещу разследващия няма да може да бъде образувано дисциплинарно производство или за действия по това разследване той няма да носи дисциплинарна отговорност. Също така докато не изтече мандатът на главния прокурор, магистратът, който го разследва, няма да бъде атестиран.
Още: От Гешев изглежда ще зависи много, за да вземем европарите за коронакризата