Току-що Министерският съвет за втори път одобри законопроект за противодействие на корупция сред лица, заемащи висши публични длъжности, защото вече нямаме време за губене и защото нямаме нужда да ни се казва от чужбина какви са собствените ни проблеми. Това каза министърът на правосъдието в служебното правителство Крум Зарков по време на брифинг в Министерски съвет. ОЩЕ: Крум Зарков: Държавният департамент на САЩ не казва нещо, което не знаем (ВИДЕО)
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Той заяви, че този законопроект ще създаде орган, който да преследва корупцията в наказателно-правен смисъл като я разследва. "Ще разследва висшите етажи на властта и само тях. Ще ги разследва за корупционни престъпления и само за тях, т.е. ще се съсредоточи там, където наистина боли. За да не изпадне в нескончаемите обвинения, че за едни е чадър, а за други бухалка, тази комисия ще бъде съставена по различен от досегашните начини. Тя ще бъде съставена от пет члена, които ще се избират от парламента, от президента и от върховните съдилища", заяви Крум Зарков. ОЩЕ: ЕК връща мониторинга над България с нов доклад за върховенството на закона
По думите му тази комисия няма да има постоянен председател, а ще бъде на ротационен принцип.
Стана ясно, че под ръководство ще работят разследващи инспектори, които ще дойдат от специално звено - сега действащата КПКОНПИ.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Те ще трябва да се организират така, че всички политици, които се кандидатират от тук нататък, за да заемат високи длъжности, да разпределят публични средства, ще бъдат практически поставени под специално наблюдение", отчете още Зарков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Ако погледнем етимологията на думата корупция - тя означава развала, разпад, гнилост на тъканите. Когато тази корупция обземе високите етажи на властта - този разпад обладава самата идея за държавност. Твърде дълго време диагнозата в България е поставена и твърде дълго време лечението се бави. Една от причините е, че лекуващите сами трябва да администрират горчивия хап върху себе си", коментира още правосъдният министър. ОЩЕ: Правосъдният министър каза кога най-рано може да има антикорупционен закон