България след вчерашното решение на Министерски съвети и днес Народното събрание няма да се включи в продължаването на забраната за внос на украинско зърно. Решението на Народното събрание е малко излишно, защото регламентът за вноса на украинско зърно изтича на 15 септември, каза заместник-председателят на Комисията по земеделие и депутат от ПП-ДБ Росен Костурков пред bTV.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Още: Земеделският министър чака парламентът да реши въпроса с украинското зърно
Росен Костурков е сигурен, че продукцията на зърнопроизводителите ще бъде продадена. Преди жътва, ако бе разрешен вносът на зърно от Украйна нямало как да се прибере българската и румънската реколта, по думите на депутата.
Той изтъкна, че личното мнение на министъра на земеделието Кирил Вътев е забраната за внос на украинското зърно да продължи, но когато се гледа реалната картинка от гледна точка на цените на храните в България и животновъдите, те ще започнат да използват фуражи. Преработвателите в момента са натоварени на по-малко от 50% и е много по-добре да изнасяме стоки, отколкото да продаваме на по-ниски цени, коментира Росен Костурков.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Той посочи, че държавата е загубила 200 млн. лв. само от забраната за внос на зърно. Проблемът с вноса за животновъдите е вносът на сухо мляко и нерафинирано олио. Ако има затруднения в секторите, те ще бъдат подпомогнати на държавно ниво, увери Росен Костурков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
СПОРАЗУМЕНИЕ ЗАБРАНАТА ДА БЪДЕ ПРОДЪЛЖЕНА
Министърът на земеделието на Унгария се е споразумял със своите колеги от Румъния, Словакия и България забраната за внос да бъде продължена и след 15 септември.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Министърът заяви още, че ако няма одобрение от Европейската комисия, то тези страни ще наложат едностранни ограничителни мерки пред украинския внос.
През май еврокомисията одобри забраната за 4 вида зърнени храни за тези страни плюс Полша до 15 септември. В съобщението на агенцията обаче Полша не се споменава. Вчера еврокомисарят по земеделие полякът Януш Войче-ховски коментира, че забраната трябва да бъде удължена.