Категорично против сме да се смята, че задължителното гласуване е лекарство за болестта, която тресе крехката българска демокрация, а именно купен и корпоративен вот.
Това заяви на брифинг в парламента съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски, съобщи БГНЕС.
Цялото ръководство на РБ даде пресконференция във връзка с гласуваните промени на Изборния кодекс на второ четене.
Зеленогорски цитира текстове от програмната декларация за ключови приоритети за формиране на стабилно мнозинство в 43-тото НС и съставяне на правителство, тъй като, според него има разминаване от нея. В нея е записано, че трябва да се постигне демократизация на изборния процес чрез промени в изборното законодателство с цел преодоляване на съществуващите дефекти, провеждане на референдум за задължително гласуване, както и засилено администриране от българската държава на изборния процес в чуждестранните изборни райони.
„Референдум за задължителното гласуване ще има и в този смисъл е твърде прибързано сега да се коментира тази тема. Задължителното гласуване може да се окаже противоконституционно и това е едно право, което означава право на свободен избор. Да задължаваш някой насила да гласува е противоречащо на духа на демокрацията и на личното ни светоусещане за свобода. Не са въведени санкции за негласуване“, коментира още Найден Зеленогорски.
От своя страна Мартин Димитров посочи, че днес е била опорочена идеята за референдум. „На думи ГЕРБ, БСП и ДПС уж искаха и предлагаха прякото допитване до народа, но то остана на думи. На практика днес НС гласува никога прякото допитване да не съвпада с провеждането на избори, което е целенасочен опит за омаловажаване на референдумите, които да не достигат необходимите прагове. Това е подмяна на всички обещания в предизборната кампания. ГЕРБ, ДПС и БСП направиха така, че гласът на гражданите да бъде целенасочено заглушен“, изтъкна Димитров.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев коментира това, че днес парламентът реши да не се създава изборен район „чужбина“. ГЕРБ, ДПС, БСП, Атака и БДЦ гласуваха заедно срещу създаването на този район, докато правна комисия гласува за. „По този начин едно огромно мнозинство гласува против избирателните права на милиони български граждани извън страната. На лице е тежко нарушение на програмната декларация, подписана от ГЕРБ, ПФ и АБВ. Ще бъде обсъдена възможността РБ да не се включва изобщо в гласуванията по Изборния кодекс и да предоставим шанса на огромното мнозинство“, допълни Кънев.
Запитан дали след като не са доволни РБ ще напуснат управлението, Зеленогорски заяви, че този въпрос в този момент едва ли би могъл да получи утвърдителен отговор. „Бихме се надявали в следващите гласувания в пленарна зала да получим максимални съответствия с програмната декларация, което не е проблем само на РБ, а и на другите партии, подписали декларацията. Продължаваме да вярваме, че с последователност и мъдрост е възможно да постигнем позитивни промени в Изборния кодекс“, допълни Зеленогорски.