Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въпреки критиките парламентът даде бонуси на спецмагистратите

27 октомври 2017, 13:05 часа • 2629 прочитания

Магистратите в специализирания съд и прокуратурата ще имат право на бонуси в размер до 6 основни месечни възнаграждения всяка година. Това реши парламентът с промени в Закона за съдебната власт, приети на второ четене.

Това се случи Висшият съдебен съвет (ВСС) и съветът за развитие на съдебната реформа към министъра на правосъдието бяха против идеята за бонуси за специализираното правосъдие

Размерът на бонусите ще се определя по утвърдени от съответната колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС) правила за индивидуална оценка на резултатите. Промените влизат в сила от 1 януари 2018 г.

ДПС подкрепиха предложението, като Хамид Хамид похвали, че ГЕРБ са се вслушали отново в партията.

По думите му бонусите са едновременно мярка да се стимулират магистратите и средство за борба с корупцията. "В медиите се твърдеше, че едва ли не на калпак се раздават по 6 заплати допълнително и се противопоставят съдиите. Това не отговаря на истината, защото не се дават 6, а не повече от 6 заплати и не се дават на калпак, а се дават по индивидуална оценка на ВСС", заяви Хамид.

Парламентът прие и текст, според който когато магистрат е привлечен като обвиняем, съответната колегия на ВСС го отстранява временно от длъжност до приключване на наказателното производство. Колегията може да изслуша магистрата преди вземането на решение.

За периода на временното отстраняване от длъжност възнаграждението е в размер на минималната работна заплата.

Искането за временно отстраняане от длъжност се прави от главния прокурор по предложение на наблюдаващия прокурор. Когато е вземат мярка за неотклонение "задържане под стража", то магистратът автоматично се смята за временно отстранен от длъжност.

По време на дебатите по този текст шефът на правната комисия Данаил Кирилов заяви, че не бива да се приема, че прокурорите винаги са безсъвестни и че съдиите са жертва на техните преследвания. Той припомни, че в крайна сметка присъдата се постановява от съда.

Парламентът гласува още, че когато съдия от административен съд е възпрепятстван да изпълнява длъжността си, шефът на Върховния административен съд (ВАС) може да командирова съдия от друг съд. Кирилов заяви, че по този начин не се ограничава съдийското самоуправление

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес