Висшият съдебен съвет (ВСС) има специално отношение към Делян Пеевски. Това е признато в решение на Софийския административен съд (САС) по дело заради искани отговори от ВСС по отношение на магистратския статут на депутата от ДПС.
Още: Тошко Йорданов: Това, което прави опозицията, издава безсилие
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Делото е заведено по Закона за достъп до обществена информация от вестник „Сега”. Медията задава два въпроса на ВСС по темата „Пеевски” – дали той има статут на несменяемост като магистрат, кога го е придобил и дали ВСС има данни по колко и кои разследвания е работил като следовател Пеевски.
Ако няма статут на несменяемост, Делян Пеевски може да бъде махнат от следствието в момента, в който се опита да се върне в него. На хартия медийният магнат, срещу когото в момента тече пълна данъчна ревизия и прокурорска проверка, има над 8-годишен стаж на магистрат, без да е бил повече от няколко месеца в следствието. По закон с навършване на 5-годишен стаж като съдия, прокурор или следовател магистратите се атестират, за да получат статут на несменяемост.
От ВСС не отговориха за статута на Пеевски, като се позоваха на забрана лично от депутата, пише „Сега”. "Не е известен случай магистрат да е бил питан дали е съгласен тези данни да бъдат публично оповестявани" и "отказът на съвета на даде информация за Пеевски е в очевиден контраст с практиката му", се казва в решението на САС, което ВСС атакува пред Върховния административен съд (ВАС). В жалбата на съвета се обяснява, че търсената информация е качена на сайта на съвета, но ако трябва да бъде предоставена изрично, е нужно съгласието на Пеевски. Иначе се накърняват правата и интересите му.
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
"Депутатите се ползват с имунитет с цел да им се осигури свобода и независимост при изпълнение на задачите им. Конституцията им създава съвкупност от права, с които ги поставя под режима на един особен статут и им обезпечава по-голяма свобода и самостоятелност, сигурност и независимост спрямо органите на изпълнителната и съдебната власт", се разсъждава в жалбата. Въпреки аргументите си, ако загуби делото и пред ВАС, съдебният съвет ще трябва да даде отговори за Пеевски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Само преди месец Сметната палата оповести, че Инспекторатът към ВСС няма приета собствена стратегия с определени визия, мисии, цели и приоритети.