Правителството, водено от Кирил Петков падна. Това стана след гласуване на вот на недоверие от Народното събрание.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Вотът бе подкрепен от 123 депутати от оформилото се в последния месец ново опозиционно мнозинство от ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и "Има такъв народ".
"Беше чест да водя правителство, което бе свалено от Пеевски, Борисов, Трифонов и Митрофанова", каза Кирил Петков след вота.
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Вотът беше внесен от ГЕРБ заради икономическата политика на кабинета. До внасянето му се стигна след като партията на Слави Трифонов излезе от управляващата коалиция и мина в опозиция и така в подкрепа на правителството останаха само депутатите от "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България" и няколко народни представители, напуснали "Има такъв народ". Миналата седмица се проведе своеобразна репетиция за днешното гласуване, като партиите от новата коалиция между ГЕРБ, ИТН, ДПС и "Възраждане" свалиха председателя на парламента Никола Минчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Дебатът по вота на недоверие се проведоха вчера, най-важното от него можете да прочетете тук, тук и тук, както и във видеото по-долу.
След 18ч. днес хиляди граждани, подкрепящи правителството се събраха пред парламента. Преди това привърженици на партия "Възраждане" и на ДПС се събраха заедно на протест кабинета "Петков". На въпроси на Actualno с каква цел са там, повечето от тях не успяха да отговорят. На протеста беше и депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Какво следва
След гласуването днес кабинетът ще подаде оставка, но ще продължи да изпълнява функциите си, докато Народното събрание не реши друго.
Още: Как БСП ще избира председател - пряко или от конгреса
Още: Лена Бориславова: Лично съм била свидетел как Пеевски заповядва и ГЕРБ изпълняват
След оставката ще последват консултации при президента Румен Радев, след които той ще връчи мандат отново на "Продължаваме промяната" като най-голяма по численост парламентарна група. При евентуален отказ или неуспех в предложението на нов състав на Министерски съвет в рамките на 7-дневен срок, мандатът ще бъде възложен на втората по численост група - ГЕРБ.
Изборът на партията, на която президентът би могъл да даде трети евентуален мандат, се пада върху него. Ако не се постигне съгласие и в трите хипотези, Румен Радев ще трябва да назначи служебен кабинет и да насрочи нови избори.