ВМРО иска президентска република. Това стана ясно след приключилото заседание на Изпълнителния комитет на партията, предава БНР.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Под каква форма ще се яви ВМРО на предсрочните избори все още категорично не е решено, но има няколко варианта.
Единият е партията да се яви самостоятелно, за което партията ВМРО отново е подготвена.
Вторият, който е по-предпочитан, е коалиция, определена от лидера Красимир Каракачанов като патриотично-консервативно обединение, което ще отстоява българските интереси.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Има няколко приоритета, които ВМРО очертава. Основният от тях е Конституцията и сериозни поправки в нея. ВМРО предлага засилване на правомощията на президентската институция, тъй като според Каракачанов страната ни е готова да бъде президентска република.
И още - намаляване на броя на депутатите в Народното събрание според броя на населението.
Също така гражданите да имат право да отзовават народни представители, ако не са доволни от тях.
Финансова децентрализация на общините и засилване на регионалното самоуправление, което може да стане само чрез обединение на патриотичните формации.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Каракачанов предлага на колегите си от "Атака", "Воля" и НФСБ техните лидери да не участват в депутатските листи. Никой не трябва да напуска партията си, уточни лидерът на ВМРО, но при формулата, която той предлага, всички ще бъдат еднакво отдалечени и така ще покажат, че влизането в парламента не е на всяка цена и отново може да се постигне диалог в патриотичното пространство.
Отново беше ясно подчертано, че България няма да направи никакъв компромис по отношение на Република Северна Македония и всички партии, които припознават тези приоритети, могат да участват в евентуална бъдеща коалиция.
Каракачанов направи оценка на вече разпуснатия 45-и парламент, като той го определи като "възможно най-грозния парламент". Като част от партиите в него са се опитали единствено чрез поправките в изборното законодателство да си решат предстоящите проблеми.