Няколко неща ни смущават в Истанбулската конвенция – дефиницията за пол например, като социално изградени роли. Това коментира в ефира на bTV зам.-председателят на ВМРО Искрен Веселинов.
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
„Какъв е този социален пол, за който се говори?”, попита Веселинов. По думите му в българския език няма различни думи за биологичен и социален пол.
„Голямата задача на тази конвенция е борбата с домашното насилие и в нея има много важни текстове. Има обаче една нишка, която поставя под въпрос абсолютността на пола – че е въпрос на избор и социална роля, има ангажимент българската държава да се бори със стереотипите, свързани с двата пола”, каза още той.
„Ние защитаваме тезата, че няма релативизъм в тези неща. Трябва да си зададем въпроса дали няма да отворим вратата за много злини, като ратифицираме тази конвенция”, посочи той.
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
„Не сме конфротационно настроени, възможно е да има интерпретиращи декларации, в които да обясним как се тълкуват конкретните текстове”, каза още Веселинов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
Actualno.com припомня, че днес (1 януари) Министерският съвет прие Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2017-2018 г., по известна като Истанбулската конвенция.
Проектът беше повод за сериозен спор в управляващата коалиция в края на миналата година заради текстовете в документа. Управляващите обаче са категорични, че няма да се наложи промяна в Конституцията и няма да се въвежда понятието "трети пол". Именно това бе разковничето на спора с членовете на ВМРО, които в края на 2017 г. излязоха с декларация срещу текстовете в конвенцията.