Българското национално малцинство в Сърбия трябва да се чувства като у дома си и да не бъде най-бедното в Европа. Това заяви сръбският президент Александър Вучич на съвместна пресконференция с българския си колега Румен Радев в София.
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
По отношение на българите в Западните покрайнини той добави, че Сърбия е готова да предложи определени решения допълнително да се окаже помощ в посока българския език и медиите на български език в пограничните райони.
"Трябва да оставим всичко в миналото и да гледаме към бъдещето, защото сме приятелски и братски народи. Убеден съм, че ще намерим най-добрите начини да отбележим събитията, важни и за единия, и за другия народ. Затова сме готови да организираме различни мероприятия. Българското национално малцинство в Сърбия трябва да се чувства като у дома си и да не бъде най-бедното в Европа", заяви Вучич.
"В лицето на България виждаме един истински приятел, благодарим на България за подкрепата, която оказва на Сърбия, защото по-лоялни и по-близки приятели от Сърбия не бихте намерили", допълни още той.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
България подкрепя усилията на Сърбия за европейската интеграция на страната, каза от своя страна Румен Радев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
„Визитата на президента Вучич е в едно важно време. Сърбия вече получи една много ясна перспектива за своето европейско бъдеще. Има дори определена времева рамка. България подкрепя усилията на Сърбия. Високо ценим всички предприети реформи и особено готовността и отвореността на Сърбия за диалог с всички страни. Важно условие е добросъседството като важен критерий за държавите и тяхната европейска перспектива. Осъдихме колко е важно за постигането на добросъседските отношения нашата свързаност. Говорихме за магистралата Ниш - София, както и продължаване на работата по газовия интерконектор. Важна част от тази свързаност е да има по-интензивен обмен и в тази връзка са важни граничните контролно-пропускателни пунктове, както отварянето на нови,така и усъвършенстването на съществуващите, за да има по-голяма пропускливост“, заяви Радев.
По думите му регионите от двете страни са едни от най-бедните.
„Високо оценяваме последните промени в законодателството на Р Сърбия по отношение на националните малцинства. Трябват още усилия тази дейност и прогрес да достигне до местно ниво и там да имаме резултати. Обсъдихме проблемите в тези региони, където живее нашето малцинство. Амбицирани сме да продължим и със споразумение за сътрудничество в областта на образованието и науката. Разбрахме се с президента Вучич да откликна на неговата покана за посещение в Сърбия“, каза още Румен Радев, цитиран от Фокус.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Сръбски медии поставиха въпрос на президента Радев каква е българската позиция по отношение на Косово, но кой отказа да даде какъвто и да било конкретен отговор.
"България високо оценява диалога между Белград и Прищина и този диалог няма алтернатива. Трябва да се търси мирно решение на всички проблеми. Когато Сърбия постави своите аргументи, нека тези аргументи бъдат внимателно анализирани, така че да не се отчита тяхното влияние само за момента, а в перспектива", заяви Радев.
Вучич пък трябваше да отговори какви са възможностите да бъде решен въпросът с обучението на български език в Сърбия.
"Днес в Сърбия има 1031 ученици, които учат български. Надяваме се, че тази бройка ще се увеличи, но населението се изселва от тези райони. Готови сме да бъдем открити към вас и да говорим за всичко, което ще даде възможност българското малцинство да се чувства добре. Готови сме да финансираме и медии на езиците на националните малцинства", заяви той.