Пиарът на Института по етнология и фолклористика към БАН Петър Кърджилов обвини премиера Бойко Борисов в натиск да бъде уволнен.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Причината - съобщение, което Кърджилов пуска от името на Института, в което критикува правителството в приписване на заслуги за признаване на българското малцинство в Албания, без да отчете приноса на учени от БАН. По думите на Кърджилов, премиерът Борисов се обадил на председателя на БАН акад. Ревалски и му искал обяснение.
В публикация на страница във Facebook "КОЙ е БАН и как се празнят столове?" Петър Кърджилов твърди, че е оказан натиск той да бъде освободен.
Той твърди, че след обаждането от премиера му е бил поставен ултиматум да напусне по взаимно съгласие или в противен случай ще бъде уволнен дисциплинарно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Скандалът между института и собствения му пиар започна в събота (14 юни), когато в прессъобщение от името на института Кърджилов отбеляза, че за признаването на българското малцинство в Албания принос имат не само политиците, но и учени от БАН, сред които и доц. Веселка Тончева. Това накара и БАН и Института по етнология и фолклористика ден по-късно да пуснат опровержения, в които изтъкват, че "признаването на българското малцинство в Албания е изключителен успех на правителството на Бойко Борисов", а усилията на учените били насочени само към подпомагане на българската държава.
Първоначалното съобщение до медиите от името на института в събота (14 октомври) гласеше: "Не прави чест на представителите на българското правителство да приписват заслугите за този "исторически пробив за България" (по думите на премиера г-н Бойко Борисов) единствено на своите "изключителни дипломатически усилия" и дори да не споменат за ключовият принос на БАН и лично този на Веселка Тончева".
В понеделник (16 октомври) обаче от БАН се разграничиха и пуснаха опровержение, според което "признаването на българското национално малцинство в Албания е изключителен успех на правителството на Бойко Борисов и българската дипломация".
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Институтът също излезе с ново съобщение, според което "то действително е исторически успех за България, както се е изразил премиерът г-н Бойко Борисов".
"Намам никакво намерение да напускам, защото ни най-малко не съм уронил престижа на БАН и ИЕФЕМ. Точно напротив - със съобщението от 14.10 и последвалите медийни участия на доц. Тончева, двамата заедно засилихме положителната репутация на двете институции - БАН и ИЕФЕМ, както и на научната общност в България като цяло! Това личи от реакциите и коментарите в обществото, както и в самите медийни материали", категоричен е пиарът.
От своя страна директорът на института доц. Петко Христов обвини Кърджилов в непрофесионализъм и вменяване на политически послания от името на целия институт, но отрече да е уволняван. Дори след размяната на реплики обаче, Кърджилов е категоричен, че няма да си тръгне сам.