Законопроект за нов извънреден орган, който да защитава националната сигурност, е бил обсъждан на финансовите експертни съвети при вицепремиера Асен Василев. С него се предлага начело на Междуведомствения съвет, който ще брани държавата от рискове за икономическата и финансовата система, да застане именно министърът на финансите. Вносители са "Продължаваме промяната".
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Информацията е на БНР, които разполагат с проекта. Националното радио твърди, че новият орган ще бъде създаден чрез специален закон - за мерки за превенция и защита на националната сигурност от рискове за икономическата и финансовата система на държавата.
Той ще е консултативен орган към Министерския съвет и ще включва още заместник-министрите на правосъдието, външните и вътрешните работи, на икономиката и индустрията, зам.-директорите на НАП и ДАНС.
Засега проектозаконът няма одобрение от коалиционните партньори.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
В проекта се предвижда създаване на национални списъци на лицата и свързаните лица, за които има събрани данни, че използват с престъпни цели високотехнологични продукти; извършват злоупотреби и измами в киберпространството или нерегламентирана дейност на инвестиционни посредници или пък се опитват да трансферират чрез български банки средства с неустановен произход, както и злоупотреби със средства на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
Включването в един от двата национални списъка ще е основание за започване на проверка по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Това означава, че замразяване на активи, дейност и спиране на изпълнението на договори може да става, без да има постановена присъда.
Ако учредител или председател на политическа партия и коалиция бъде включен в черен списък, на формацията няма да се предоставя държавна субсидия, пише в проекта, цитиран от БНР.
Предоставянето на информация на новия орган не може да бъде отказано от съображения за банкова, търговска, държавна или служебна тайна.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци