Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трудовата книжка да е електронна, предлагат от ДБ

14 декември 2022, 18:20 часа • 2408 прочитания

Трудовата книжка и служебната книжка на държавните служители да станат електронни. Това предвижда внесеният в деловодството на парламента законопроект на “Демократична България” за изменение на Кодекса на труда. 

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени

Хартиената трудова книжка създава сериозни административни затруднения както на служителите, така и на работодателите, особено в случаи на загуба и необходимост от доказване на трудов стаж, се казва в мотивите на вносителите Божидар Божанов и група народни представители от ДБ. 

Със законопроекта се създава електронен регистър на заетостта, поддържан от Агенция по заетостта, в който се вписват всички данни от трудовата книжка. Служителите ще имат пълен достъп до трудовото си досие, а данните им ще бъдат защитени, така че работодателите им да не могат да виждат какви са били трудовите им възнаграждения при предишни работодатели. 

Работодателите пък ще могат да автоматизират вътрешни процеси чрез системи за управление на човешките ресурси, като автоматично изпращат  чрез програмните интерфейси данни на регистъра.

Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"

Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия

Данните, които в момента се подават към Националната агенция за приходите, ще бъдат подавани автоматично към регистъра на заетостта, без да се въвеждат нови изисквания за обявяване на правоотношения. Въвежда се възможност за обявяване на правоотношенията директно към регистъра в Агенцията по заетостта, като двата режима ще съществуват паралелно, поради необходимостта част от данните да са налични и на двете места. В дългосрочен план регистърът на заетостта ще се превърне в единна входна точка за обявяване на правоотношения.

В преходния период след изграждането на регистъра работодателите ще  сканират и изпращат трудовите книжки на служителите си до Агенция по заетостта, която ще организира въвеждането им в структуриран вид. Предвид дългия срок (2026 г.), това ще е минимална административна тежест върху работодателите, като в същото време ще се реши проблемът с достоверността и отговорността за коректността на данните. 

Първоначално регистърът на заетостта ще се попълва на база на наличните данни в базите данни на НОИ. В този период работодателите ще вписват данните в регистъра, а не в трудовата книжка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес