Три партии са със сигурно представителство в Европейския парламент, а 30% от българите все още не са решили за кого ще гласуват на предстоящите избори през май тази година. Това се посочва в социологическо проучване на изследователския център „Тренд“ във връзка с приближаващите избори за Европейски парламент.
"Партийните предпочитания на българите спрямо изборите за Европейски парламент нямат структурни различия с електоралния въпрос, който залагаме за парламентарни избори. Разликата между първите две партии остава минимална (1,2%) в полза на ГЕРБ", отбелязват социолозите.
За сметка на това се увеличава дистанцията между ДПС и "Обединени патриоти", която през януари вече е почти двойна в полза на движението. От центъра правят уточнението, че в предварително зададените опции са заложили общо явяване на Обединени патриоти (ВМРО, „Атака“, НФСБ). При евентуална друга конфигурация, това неминуемо би оказало влияние върху изборния им потенциал. "Демократична България" и „Воля“ запазват относително сходни нива, както през последните няколко месеца. Основна разлика в данните между въпроса за европейски избори и този за парламентарни регистрираме в готовността да се гласува. Ако през последните три месеца на 2018 г. в електоралните въпроси за евентуални парламентарни избори деклариращите, че няма да гласуват, бяха между 35% и 37%, то на въпроса за европейските избори тези стойности се покачват до 45%.
Данните са логични предвид факта, че изборите за Европейски парламент традиционно са с по-ниска избирателна активност от парламентарните. Въпреки това, трябва да се има предвид, че декларираната активност е по-висока от реалното гласоподаване в деня на вота.
39% от всички анкетирани заявяват, че твърдо са решили за коя партия/коалиция ще гласуват на изборите за Европейски парламент, докато 30% все още не са решили кого да подкрепят. Данните ясно говорят, че в оставащите пет месеца до евровота има потенциал за динамика в електоралните нагласи. В разбивките по партийни предпочитания привържениците на ГЕРБ и БСП изгледат сходно мобилизирани.
В традиционните индикатори, които залагат всеки месец в индекса „24 Тренд“ за оптимизъм/песимизъм, както и оценка за работата на основните институции, не се забелязва съществена динамика, посочват в заключение експертите.