В публичното пространство се появи информация за сигнал в прокуратурата срещу бившия министър на околната среда Борислав Сандов и заместника му Тома Белев. В сигнала се твърди, че двамата са заобиколили Закона за обществените поръчки при сключване на договори между Министерство на околната среда и Българската академия на науките (БАН) за научни изследвания.
Actualno.com потърси Борислав Сандов и Тома Белев. На първо време медията ни успя да се свърже с бившия заместник-министър Белев, като той уточни, че сигналът не го притеснява. По думите му подателят не познава Закона за обществените поръчки и не знае, че научните изследвания не се правят по този закон.
"Важното в момента е друго. При мен достигнаха сигнали, че служебният премиер и служебният министър на околната среда и водите са се опитали да принудят БАН да се откаже от тези договори, което е по-сериозният проблем. Това, ако е вярно - мисля, че прокуратурата ще има с какво да се занимава. Тези договори са в изпълнение и опит да се затворят три наказателни процедури. Ако служебният премиер и служебният министър на околната среда и водите се опитват до доведат до осъждането на България - това би могло да се квалифицира като национално предателство", обясни Тома Белев.
ОЩЕ: Наказателните процедури срещу страната ни са във фокуса на работа на служебния екоминистър
По думите му проучванията на БАН трябва да продължат до края на тази година и ако някой се опитва да ги осуети или спре, означава, че действа срещу интересите на България, независимо как се казва.
Той призова прокуратурата да си проучва нещата и да си свърши работата.
ОЩЕ: Екоминистърът: ЕК ни наказва заради липса на резултати
Става въпрос за наказателни процедури, които са свързани с липсата на планове за местата за приоритетно навлизане на инвазивните видове, процедури, свързани с неприлагането на чл. 12, ал. 4 на директивата за хабитатите, което означава, че България не води мониторинг на случайната смъртност на защитените видове.
"В момента имаме 21 наказателни процедури за околна среда. В по-голямата си част те са хоризонтални,т.е. не едно нарушение, а десетки и стотици. От тази гледна точка ние като кабинет бяхме принудени да предприемем бързи мерки за затварянето на процедурите. Предприели сме мерки, които доведоха почти веднага до премахване на основания за 7 наказателни процедури", каза Белев.
Той уточни, че тези три, за които има сключени договори с БАН за изследвания, са били следващите, които трябва да се премахнат, защото предишните министри на околната среда и водите "са спали".
"От тази гледна точка съм изключително притеснен от това, което чувам, че се опитва някой да премахне БАН от мониторинг и от изследвания. Явно не е чел Закона за обществените поръчки. Явно някоя фирма може да му се е обадила", предположи той.
Бившият заместник-министър подчерта, че става ли въпрос за национален интерес - всякакви лични интереси от този тип, които биха могли да бъдат някакво основание за спиране на тези изследвания, трябва да бъдат отхвърлени.
ОЩЕ: ЕК закри две наказателни процедури срещу България за околната среда и стартира една нова