Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тежко положение във ВВС: Съветската техника е неизправна и пилотите не летят достатъчно

12 ноември 2024, 15:51 часа • 941 прочитания

Допускане на дългогодишна зависимост от съветско въоръжение, недостиг на изправна летателна техника и оттам - недостатъчно часове във въздуха за пилотите от Военновъздушните ни сили. Това са основните проблеми във ВВС, отчетени в доклад на специална работна група към Министерството на отбраната.

Те бяха цитирани от военния министър Атанас Запрянов на 12 ноември - около два месеца след инцидента в авиобаза "Граф Игнатиево", при който загинаха двама пилоти по време на тренировъчен полет на учебно-боен самолет L-39ZA: Военната прокуратура скочи: Недопустимо е вменяването на вина на загиналите пилоти.

Днес се е провело работно съвещание с ръководния и командния състав на ВВС, присъствали са и отговорните офицери по летателната подготовка. Представени са били изводите от доклада на работната група. Припомняме, че във ведомството беше назначена комисия, която да извърши цялостна проверка за летателната безопасност, и срокът за това изтече на 31 октомври - бил е спазен.

Голяма част от информацията в доклада е класифицирана. Запрянов представи само основни изводи и заяви: „Никого не сме обвинявали и никого не сме заплашвали". Докладът е "абсолютно независим и няма общо с разследването на Военната прокуратура", допълни той. "Моята съвест не ми позволява да скрия истината за ВВС. За три години станаха три различни катастрофи в три различни авиобази и това е изключително сериозно“.

Още: Ръководителят на военната прокуратура: От катастрофата в Граф Игнатиево до главния прокурор

Извод №1: Недостиг на изправна техника

Първо и най-важно, каза Запрянов, във ВВС има "хроничен недостиг на изправна летателна техника през годините във всички авиационни платформи" – изстребителите МиГ-29, учебно-бойните L-39, дори и транспортните ни самолети „Спартан“. Същото се отнася за вертолетите "Кугър“ и Ми-17. "Наличният брой самолети и вертолети не са достатъчни за поддържане на нальота на пилотите за изпълнение на всички задачи и упражнения по бойната подготовка", отчете той.

След началото на войната в Украйна самолетите Миг-29 например са останали без поддръжка – "нито в Русия можем да ги ремонтираме, нито в Беларус", отбеляза министърът, понеже армията ни е останала зависима от съветската техника в продължение на доста години.

При вертолетите Ми-17 положението е подобно - от 3 е останал само 1 в оперативна готовност.

Още: Можел ли е ръководител полети да предотврати катастрофата на L-39: Димитър Ставрев в Студио Actualno (ВИДЕО)

Снимка: БГНЕС

"Относно западната техника, която закупихме по-късно – "Спартан" и "Кугър" – тяхната поддръжка е ограничена от външни ограничения и финансов ресурс. Стратегическите решения да се залага на съветски платформи", са довели до това положение, заяви Запрянов. "Проектът за придобиване на многоцелеви изтребител беше драстично забавен през последните 10 години – така и не достигаха пари, през 2019-2020 г., когато видяхе, че МиГ-19 не може да поддържа "Еър полисинг", взехме решението да действаме", посочи той.

Летателните часове зависят от оперативната готовност на летателните платформи. В доклада е станало ясно колко точно са годишните летателни часове на Миг 29, колко е броят на пилотите, но тази информация остава класифицирана. "Как с тези часове можем да поддържаме такова количество пилоти и те да имат нужния нальот – това е абсурдно", заяви само Запрянов.

Още: ВВС страда от системни проблеми и недостатъчно нальоти: Анализ на бивш летец

"Благодарение на решенията, които са взети, преди аз да стана министър, догодина ще имаме още 5 оперативна вертолета „Кугър“. Сега взехме решение да ремонтираме още 3. Ако успеем да вкараме 10 от тях в летателна готовност, нальотът на пилотите в 24-а авиационна база може да бъде по стандартите на НАТО", каза министърът.

Извод №2: Изкривена кадрова пирамида

"Второто направление в доклада е, че пилотите минават нальот по категории. Това води до изкривяване на кадровата пирамида във ВВС. Старите и опитни пилоти носят бойното дежурство, а те са в щабовете, не са в ескадрилите. За младите пилоти в ескадрилите не остава достатъчен ресурс, не летят достатъчно", каза Запрянов.

Има и изтичане на кадри в други структури – част от военните пилоти отиват в МВР и в Министерство на транспорта, където има по-високи заплати. Министърът отправи призив към 51-ото Народно събрание да увеличи заплатите на пилотите, "за да може да имаме армия".

Още: Атанас Запрянов: Няма момент, в който да е загубено управлението или да има технически отказ на разбилия се самолет

Извод №3: Проблем при планиране и отчитане на летателната дейност

"Трето направление – остарели са част от нормативните документи за отчитане, планиране и провеждане на летателната дейност, не се регламентират детайлно отговорностите на длъжностите лица, участващи в управлението на полетите. В доклада има препоръки кое как да се преработи", уточни Запрянов.

Извод №4: Командирите не обръщат достатъчно внимание

"Четвърто – недостатъчна командно-организаторска работа в някои от структурите на ВВС. Става дума за работа по дисциплината, спазването на мерки за безопасност, планирането и развитието на кадрите. Не се обръща достатъчно внимание – трябва командирът да се съсредоточи върху изпълнението на задачите. Командирът носи отговорност за цялостното състояние", каза министърът.

Още: "Не сме нито съд, нито прокуратура": Министър Запрянов каза ще има ли оставки след инцидента в "Граф Игнатиево" (ВИДЕО)

Извод №5: Курсантите не са към ВВС

Петият и също доста важен извод от доклада е, че подготовката на летците курсанти в училището в Долна Митрополия не е обвързана с професионалния контрол, защото висшето училище не е част от ВВС, не е на подчинение на ВВС. "Аз, като министър, отговарям за тези летци, но нямам контролни органи, с които да упражнявам тези правомощия", обясни абсурда Запрянов.

"С този доклад мисля, че имаме много голяма яснота какво трябва да се прави оттук нататък. Не всичко е пари. Пари са летателната годност на летателните апарати. Много голяма част от проблемите обаче изискват командирска намеса", уточни министърът.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес