Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сурови глоби за храни без маркировка предвижда нов закон

21 май 2020, 10:52 часа • 2543 прочитания

Народното събрание прие окончателно новия Закон за управление на агрохранителната верига. В него се предвиждат сурови глоби за продажбата на храни от животинските изисквания, които не отговарят на необходимите изисквания в закона.

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

С него се унифицират правилата за контрол и координация между компетентните органи по цялата агрохранителната верига, които към настоящия момент са регламентирани в множество отделни закон

Който пусне на пазара храни от животински произход, за които няма здравна или идентификационна маркировка, го грози глоба от 3 000 до 5 000 лева при първоначално нарушение. При второ нарушение санкцията става от 5 000 до 7 000 лева.

За едноличните търговци санкциите варират от 7 000 до 10 000 лева при първоначално нарушение. Ако нарушението се повтори, едноличният търговец ще трябва да плати глоба, която варира от 13 000 до 15 000 лева.

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Четири министерства се ангажират с прилагането на закона. Това са Министерството на земеделието, храните и горите, Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и Министерството на околната среда и водите.

Министърът на околната среда и министърът на земеделието провеждат държавната политика в областта на генетично модифицирани организми /ГМО/ по Закона за генетично модифицирани организми и координират дейността на контролните органи, свързани с прилагането на закона..

Министърът на здравеопазването ще провежда държавната политика за безопасност, защита на здравето и интересите на потребителите при производство, дистрибуция и пускане на пазара на бутилирани натурални, минерални, изворни и трапезни води. Здравното министерство ще отговаря за предотвратяване разпространението на инфекции, предавани на хора, чрез храни и води и др.

Министърът на икономиката отговаря за държавната политика по отношение на безопасността и качеството при производството на спиртни напитки, на етилов алкохол и на дестилати от земеделски произход.

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си

Оценката на риска по агрохранителната верига се извършва от Центъра за оценка на риска по хранителната верига по реда на Закона за Центъра за оценка на риска по хранителната верига, определи НС.

Официалният контрол по агрохранителната верига на всички оператори се извършва и по жалби и публикации.

Депутатите решиха Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието да приема Национална програма за предотвратяване и намаляване загубата на храни. Дейностите по нея се финансират от държавния бюджет в рамките на бюджета на земеделското министерство.

Органите на МВР, както и другите държавни и общински органи, в рамките на своята компетентност, са длъжни да оказват съдействие на министрите при предотвратяване, преустановяване и разкриване на нарушения по агрохранителната верига и при прилагане на принудителни административни мерки от органите, които осъществяват официален контрол и други официални дейности по агрохранителната верига.

Който възпрепятства контролния орган при осъществяване на дейностите му, се наказва с глоба от 5000 до 10 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 до 15 000 лв.

Когато нарушението е на юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 13 000 до 15 000 лв., а при повторно нарушение - от 15 000 до 20 000 лв.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес