Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Страхил Делийски: Има проектни, не партийни сметки, защото нямаме партии, а проекти

14 юли 2022, 12:21 часа • 1329 прочитания

Не става въпрос за партийни сметки, а за проектни сметки, защото нямаме партии, а проекти, каза по БНР политологът Страхил Делийски.

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)

"БСП е проектът на Нинова, ГЕРБ е проектът на Борисов и клиентелата – механизми които в литературата са познати като картелни партии. Ние не говорим за политически сметки, за политически аргументи, а за нещо друго."

Дори нови проекти да влязат, те няма да нарушат принципа на непредставителство.

Страхил Делийски смята, че е скъсана връзката между представляващи и представлявани. По думите му имаме политически елит, който представлява максимум 5% от населението и се чудим защо разговорите вътре в този елит не интересуват мнозинството.

Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог

Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски

"Вместо да говорим за дефицита на представителство, който нашите партии не могат да покрият, ние имаме свръхпредставено икономическо малцинство в Народното събрание и свръхнепредставено огромно икономическо мнозинство."

Като общество сме в процес на преосмисляне на смисъла на властта и това може да продължи дълго. Политическата криза е измерение на по-дълбока органична криза в българското общество.

Това мнение изрази политологът, след като ГЕРБ върна втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и преди повторни консултации при президента утре.

"Всички тези процедури имат смисъл в една работеща демокрация. Те имат смисъл само когато от властта има смисъл. Когато тези, които избират и тези, които биват избирани, са в органична връзка и живеят в общ политически свят, тогава демократичните процедури са нещо мног оважно. Когато имаме огромна част от обществото, която не преживява политическите представители като такива, не преживява институциите на политическото представителство като ефективни и работещи, то тогава тези процедури започват да изглеждат малко далечни. Усещането, че някакви хора от елита се разбират как да се разпределят властовите позиции, безотносително към дневния ред на обществото, това е големият проблем."

Още: Отстраненият президент на Южна Корея отказва да се предаде

Още: Кирил Петков с поздрав и отчет на ПП: Пожелавам си да придвижваме България напред и през 2025 г.

Изглежда странно защо ГЕРБ след като инициираха вот на недоверие, не искат да съставят правителство, това е абсурдно, коментира Делийски. По думите му това е пореден пример за това как политическата логика издъхва.

Преди връчването на третия мандат и въпросителните около постигането на съгласие за създаване на кабинет с него Делийски изтъкна, че започват да изникват въпроси – защо досега не можеше, какво пречеше, какво се случи, така че изведнъж да може.

Когато липсват отговори, ще остане съмнение, че в рамките на седмица някакви кръгове са си стиснали ръцете и са решили, че нещо ще опитат да направят, а това предварително създава контекст на недоверие, категоричен е политологът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес