Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стотици нарушения излязоха наяве след проверките на цените на храните

02 март 2023, 14:00 часа • 5994 прочитания

Налице са редица нелоялни търговски практики. Възникват съмнения за твърде високи печалби в ущърб на правата на населението. Искам да е ясно. Ние не обявяваме война на търговските вериги. Но като държава сме длъжни да защитим интереса на потребителите и хората и да сме сигурни, че не се изземват доходи от най-уязвимите групи. Нямаме намерение да се месим на пазара в сферата на храните. Това заяви служебният заместник министър-председател по икономическите политики Христо Алексиев, който заедно с министрите на земеделието и на икономиката и индустрията представят резултатите от анализ на развитието на цените на основни хранителни продукти.

Той съобщи, че КЗП е направила 471 проверки, при които са установени 452 нарушения. 200 от тях са за нелоялни търговски практики. БАБХ е осъществила 333 проверки, като са констатирани 32 нарушения. НАП е с 340 проверки и 71 съставени акта за нарушения.

Алексиев увери, че всички проверки ще продължат, като се очакват и резултати. В ход е и постоянен мониторинг на цените на храните.

"При 200 от констатираните нарушения става въпрос за нелоялни търговски практики", посочи председателят на КЗП Стоил Алипиев.

"Резултатите от анализа са притеснителни", коментира вицепремиерът. Той обясни, че се подготвят и промени в законодателството по този въпрос.

"Към момента кривата на инфлацията върви надолу и това се вижда отчетливо. Кривата на храните върви нагоре. Това ни кара и да вземем всички тези мерки", каза още той.

"Нелоялните търговски практики, упражнявани от търговците с пазарен дял над 50-60% завличат целия пазар след себе си и така се изкривява целия пазар, а цените се завишават изкуствено", заяви председателят на КЗП. Той обясни, че установяването на нелоялни търговски практики е много важно, защото те са предпоставката за изкуствено завишаване на цени.

Алипиев даде няколко примера за нелоялна търговски практики. "Търговецът представя невярна информация за етикетите на стоката и се оказва, че когато отидете до касата, цената на стоката е по-висока от тази, на която е била предложена. Има подвеждаща информация и за теглото на стоката. Продукти, които се продават за българско производство пък се оказва, че са внос то други страни", каза той.

"Защитник съм на бизнеса, но трябва да има и етика, да не се използва ситуацията. Ще бъдем безкомпромисни към тези, които се опитват да се възползват от ситуацията", заяви от всоя страна служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов.

Вицепремиерът по икономическите политики подчерта, че институциите следят и съпоставят цените на храните у нас и в други държави, а в момента се изработва и специална платформа, където информацията да бъде публикувана и публично достъпна. Ще има и възможност за подаване на потребителски сигнали.

"Годишната инфлация на хранителните стоки е 24,5% през януари", съобщи министърът на земеделието Явор Гечев. Пикът е бил през ноември, когато индексът е достигнал 26,1%.

Гечев сигнализира за много големи маржове между цените на дребно и на едро. "Необясними и дори разширяващи се маржове при някои продукти като яйца, масло, кашкавал, все млечни продукти, но не само те. От там съмнения на практика за изключително високи, неоправдани високи цени", каза той.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес