Няма грешка в начина на изчисляване на партийните субсидии. Той е законосъобразен и не е променян от 2001 г. насам, заяви председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ), цитирана от Mediapool.
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
В четвъртък депутатите от комисията, включително от БСП и ДПС, единодушно одобриха законови промени, с които партиите с право на пари от бюджета ще получават по точно 11 лева за получен действителен глас на последните избори.
Дни преди изборите "Шоуто на Слави" разкри, че през 2018 г. партиите са получили не по 11 лева за всеки подаден за тях глас, а по 13.23 лева. Оказа се, че това е заради преразпределение на суми от партии, които са получили гласове, но нямат право на субсидия.
Финансовият министър Владислав Горанов оправда по-високите субсидии с "несъвършенство в законодателството". Горанов намекна, че е възможно законът да бъде променен, ако трябва да се получават точно по 11 лв. на глас.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов първоначално се опита да неглижира темата за партийните субсидии, обяснявайки пред Actualno.com, че "днес най-важното са заводите и работната ръка". После обаче в характерен стил си промени мнението, като заедно с Горанов обещаха, че партиите ще върнат надвзетите субсидии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Менда Стоянова обясни, че има "неясноти в законите, които подвеждат някои хора да твърдят, че има неправомерно определяне на субсидиите". "Прокуратурата ще се произнесе дали има неправомерно определяне, но според мен законът е спазен. Начинът, по който се разпределят субсидиите е бил един и същ от 2001 г. насам", каза Стоянова.
Според Йордан Цонев от ДПС объркването във формулата за изчисляване на парите идва от управлението на НДСВ, тъй като царската партия влезе във властта с "два малки мандатоносителя", които е трябвало да получат цялата субсидия на НДСВ. За това тогава законът бил променен частично.
Менда Стоянова не счита, че е необходима ревизия на партийните финанси от 2001 г. насам, защото това ще доведе до хаос. За това и формациите ще връщат надвзети пари от бюджета за периода от 2016 г. досега. Очаква се те да трябва да възстановят 14.5 млн. лева. В прессъобщението на правителството от понеделник беше посочена по-голяма сума - 18.6 млн. лева.
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си