Парламентът има навика да се навира носа навсякъде и да се бърка във всичко. НС трябва да се съсредоточи върху законите. Парламентарният контрол е хубаво нещо, но се изкористява в лични и дребнави конфликти. А това изяжда времето. Това каза бившият служебен премиер и три мандата кмет на София Стефан Софиянски в сутрешния блок на БНТ.
Ние трябва да си променим организацията на обществото - как си избираме хората, които ще ни създават условия за работа, отношенията между институциите, конституцията ни е остаряла. Аз съм готов и винаги бих предоставил нова конституция, каза още той.
Каква е идеята му - да има 160 депутати, 100 мажоритарни от също толкова района, другите 60 влизат от виртуална партийна листа с разпределяне на гласове от неизбраните мажоритарно, но подкрепени от партия.
Софиянски посочи, че сме в съвсем друга обществено-икономическа среда от тази, в която е създавана Конституцията. 1991 г. бяхме член на СИВ и на Варшавския пакт. Днес сме член на ЕС и НАТО и ние трябва да отговорим с една организация, която да направи ефективно присъствието ни в тази нова среда, заяви той.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Отдавна съм представил мотивите си за нова Конституция. За мен моментът беше още след влизането ни в ЕС. Още покойният академик Воденичаров организира едно обсъждане в БАН. Десни партии го обсъдихме. Няма доверие, че този парламент, замерян с яйца и домати, би дал добър продукт. Не бива да си позволяваме втора Конституция да приемаме с палатки пред парламента", обясни Софиянски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
По думите му хората искат представителност, повече хора в управлението, а им се отговаря със 120 души в парламента и се премахва Великото народно събрание.
ОЩЕ: НПО агитира да не се гласува, за да бъде заменена "фасадната" с истинска демокрация
"Трябва да си безродственик, за да премахнеш ВНС. Такава институция няма никъде другаде. Тя е точно представителност, дава много по-голяма представителност на обществото", категоричен е Софиянски.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Софиянски заяви, че когато си ангажиран в обществения живот, и се мъчиш да свършиш нещо за страната си, имаш една-единствена цел - днес българинът да живее по-добре от вчера, а утре - по-добре от днес. Според него обществото ни не е добре организирано и хората винаги търсят алтернатива.
"Затова се дължи пръсването на гласовете. Тази пасивност подчертава опит за наказание за хората, които се занимават в обществения живот. За съжаление, тя се демагогизира под различни лозунги, вместо да се върнем на най-простото нещо - да живее България по-добре", каза още той.
По отношение на лидерската среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ бившия служебен премиер припомни, че Христо Иванов е бил шест месеца вицепремиер във второто правителство на Бойко Борисов. "Тогава бориха ли се против корупцията? Нали това е лозунът. Какво се е променило оттогава? Тогава Борисов добър или лош беше?", пита Софиянски.
ОЩЕ: "Историческият компромис" за съдебната реформа доведе до оставката на Христо Иванов
Според него един добър премиер би бил от академичните среди, защото имат организационен опит.