Със 130 гласа "за" и 13 "против" Станислав Тодоров, предложен от "Продължаваме промяната", стана новият шеф на КЕВР. Той зае мястото на Иван Иванов, чийто мандат изтече преди близо 2 г.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
"Има такъв народ" пък предложи Благой Голубарев за поста на Евгения Харитонова, член на комисията, която също е с изтекъл мандат. Той също беше избран след близо два маса дебатиране в пленарната зала.
Остри нападки между управляващото мнозинство и опозицията Народното събрание съпътстваха обсъждането на предложенията за председател и член на КЕВР. Въпреки че кандидаите вече бяха одобрени в ресорните комисии, от ГЕРБ-СДС и ДПС влязоха в конфронтация с управляващите с тезата, че процедурата е недопустима. Според тях, номинираният за председател не отговаря на изискванията на Закона за енергетиката.
Росица Кирова от ГЕРБ-СДС предложи кандидатите да направят кратко представяне от парламентарната трибуна, за да може това да послужи за последвалите парламентарни дискуии.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
От "Продължаваме промяната" обаче опонираха, че това вече е свършено в ресорните комисии. Председателят на парламента Никола Минчев припомни, че двамата кандидати могат да вземат отношение по всяко едно време в рамките на дебатите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
"Факт е, че двамата кандидати изглеждат много неравностойни. Кандидатът за член, по документи, изглежда има в пъти повече квалификация, от кандидата за председател. Кандидатът за председател твърдят, че има стаж на ръководна длъжност, съгласно изменението в Закона за енергетиката. В биографията му е казано, че в продължение на няколко години в голямо енергийно предприятие е бил мениджър - с това понятие се борави доста широко в Западния свят. Мениджърът в западна компания не е ръководител", коментира Радомир Чолаков, депутат от ГЕРБ-СДС.
От ГЕРБ изразиха съмнение, че кандидатът за нов председател на КЕВР притежава необходимия опит като ръководител на лицензирано енергийно дружество. Тома Биков съобщи, че оттеглят подкрепата си към тази кандидатура, след като са я подкрепили в комисия, тъй като тя не отговаряла на изискванията в Закона за енергетиката.
Георги Свиленски от БСП обаче поясни, че решението е било подкрепено единодушно, има доклад на комисията и изборът е абсолютно редовен и допустим.
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ
В изказването си пред депутатите Станислав Тодоров обяви, че е работил в държавната администрация три години като юрист по обществени поръчки, а след това като юрист се е занимавал с частни поръчки с частни компании и е управлявал поръчки за около 300 млн. евро. В "Ей И Ес" каза, че е управлявал договори за доставки и знае как се формират цените на услугите, което ще е в полза на работата му в КЕВР.
"Популярната теза, че министърът може да влияе на цената, е вярна донякъде, защото 80% от тока се произвежда от регулирани от държавата източници, но КЕВР е този, който трябва да помага на потребителите да разберат защо са такива цените", каза още той.
По думите на Тодоров България е "отворена система, в момента изнасяме около 1300 мгвт енергия и има добри печалби и няма лошо, но лошото е когато има свръхконцентрация на предлагане. Трудно е да говорим за отворен пазар, когато държавата формално контролира 80% от предлагането, трябва да има правила, да има добро производство на ниска цена. Сега не е така и виждам ролята на регулатора в това отношение", подчерта в представянето си Тодоров, малко преди да бъде избран.
Двамата с Голубарев положиха клетва пред народните представители малко след 20,30 ч. в сряда, с което процедурата по тяхното избиране приключи.
С промените в Закона за енергетиката съставът на КЕВР бе намален от 9 на 5 души, като в нея влизат един председател, двама енергийни експерти и двама специалисти в областта на водоснабдяването и канализацията.