Военноокръжна прокуратура-София е прекратила делото, по което бяха приложени специални разузнавателни средства (СРС) срещу командира на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Цанко Стойков през 2020 г., касаещи и президента Румен Радев.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Още: Прокуратурата извади СРС-та срещу президента
Към 11 ноември 2024 г. преписката е решена от прокурор с постановление за прекратяване на наказателното производство, показва регистърът за прокурорски преписки, поддържан от разследващия сайт BIRD.bg. Конкретната преписка е с № 01253/2020.
В сайта на Военноокръжна прокуратура-София новината не е оповестена в раздела с прессъобщенията, същото важи и за интернет страницата на Прокуратурата на Република България.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Actualno.com изпрати въпроси на Военноокръжна прокуратура-София.
Гешев и СРС-тата срещу Радев: развитието
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
В края на януари 2020 г. прокуратурата разпространи записи от телефонен разговор на президента Радев с командира на ВВС (сега Цанко Стойков е зам.-началник на отбраната, а вчера, 13 ноември, Министерски съвет предложи на Радев той да бъде пенсиониран на 5 януари 2025 г.). В разговора двамата обсъждат как да се отговори на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за назначаването на съпругата на държавния глава Десислава Радева за пиар във ВВС през 2014 г. В записа се обясняваше как няма да се дават всички материали на КПКОНПИ.
Още: Румен Радев е назначил жена си за пиар на ВВС противно на закона
От държавното обвинение уточниха, че записите, направени от ДАНС, са част от разследване на специализираната прокуратура (тя вече е закрита), в рамките на което са използвани СРС-та спрямо тогавашния командир на ВВС. Производството бе за престъпен сговор, в който прокуратурата подозира, че е участвал и президентът. Става въпрос за чл. 321, ал. 6 от Наказателния кодекс.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
При кандидат-президентската кампания на Радев стана ясно, че Десислава Радева е била назначена за пиар две години по-рано, като имаше проверки, но те не откриха конфликт на интереси.
Решението бе публикувано през август 2019 г. В сигнала, подаден срещу Румен Радев, се посочвало, че има съмнения за облагодетелстване чрез служебното положение на Радев, когато той е бил командир на ВВС. Сигналът е във връзка с тогавашното назначение на Десислава Генчева (в момента Радева) на два щата, въпреки че вторият такъв - пиар на ВВС - по правилник трябва да се заема от военизирано, а не от цивилно лице. В него се твърди още, че ВВС е плащало наем на жилище на Десислава Генчева в София, в което е живял с нея и самият Радев, се разбира от решението на комисията. В случая обаче Радев бил физическо лице, а не такова, изпълняващо публична длъжност, обяви КПКОНПИ.
Проверката на КПКОНПИ обаче е правена само по документи и без изясняване на факти на терен.
Освен това ген. Стойков отговаря пред комисията: „Правната възможност на Комисията да упражни предоставеното ѝ със закона правомощие по отношение на о.р. генерал-майор Румен Радев е за периода от 22.04.2016 г. (т.к. датата на писмата с искане за предоставяне на информация е 22.04.2019 г.) до 16.08.2016 г. Изтичането на тригодишния давностен срок се явява процесуална пречка за разглеждане на постъпил сигнал и/или решение на Комисията за образуване/прекратяване на производството за конфликт на интереси по отношение на о.р. генерал-майор Румен Радев и г-жа Десислава Генчева. След като правната възможност на Комисията да упражни предоставеното ѝ със закона правомощие по образуване на производство по установяване на конфликт на интереси се преклудира на 16.08.2019 г., то не следва да се предоставя и търсената информация от съответния орган преди 22.04.2016 г.“.
Накратко - КПКОНПИ е пропуснала всякакви срокове.
Още: Няма конфликт на интереси при Румен Радев, потвърди КПКОНПИ
Снимка: БГНЕС
След публикуването на СРС-тата в началото на 2020 г. тогава все още действащата специализирана прокуратура спря разследването срещу държавния глава, за да не се наруши Конституцията, според която президентът има имунитет срещу наказателно преследване. Тогавашният главен прокурор Иван Гешев обаче попита Конституционния съд може ли да се разследва действащ държавен глава. На 30 юли същата година КС се произнесе – президентът не може да бъде разследван, срещу него не могат да се използват специални разузнавателни средства, не може и да бъде проверяван от прокуратурата, докато заема поста си.
Още: Гешев за обвиненията към Радев: Това не са СРС-та, имаме разрешение от прокурори
През юли 2020 г. прокуратурата на Гешев нахлу в Президентството: В крайна сметка: Гешев не призна да е било грешка нахлуването в Президентството.
Радев първоначално беше описан от прокуратурата като „неустановен мъж“, що се отнася до записите. Все пак обаче прокурорите пишеха: държавният глава на Република България г-н Румен Радев". Твърдеше се, че „престъпната дейност“ не била пряко свързана със службата му.
Делото, по което са подслушвани командирът на ВВС и президентът, е за периода от май 2017 г. до януари 2020 г. От изпратеното до медиите постановление тогава не се разбираше кога е било образувано делото.
Отделено производство и дисциплинарки срещу прокурори
От това разследване за престъпен заговор бяха отделени материали за извършена търговия с влияние или възпрепятстване на орган на власт, за което бе образувано отделно досъдебно производство. То е било наблюдавано от прокурора полк. Антон Радойнов и следователя полк. Добрин Маринов от Военноокръжна прокуратура–София.
Още: Прокуратурата отговори на Цариградска: Ясно е колко магистрати са подслушвани
През юли 2023 г. е било образувано дисциплинарно производство срещу Радойнов и Маринов, съобщи „Лекс“, след като от държавното обвинение оповестиха само, че има започнали дисциплинарки срещу двама магистрати. Тогава Гешев вече не беше главен прокурор, а Борислав Сарафов изпълняваше функциите след освобождаването на предшественика му заради уронване престижа на съдебната власт. Причината за дисциплинарките – двамата магистрати бавели разследването.
Новото досъдебно производство е било образувано на 15 октомври 2020 г., като още на същия ден то е било спряно на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 от НПК – когато извършителят на престъплението не е разкрит. Едва на 22 февруари 2022 г. следователят поискал възобновяване, защото установил, че на сайта на КПКОНПИ е качено решението по проверката за конфликт на интереси на президента, което според магистрата „касае предмета на разследване“. Разследването обаче е било възобновено едва в началото на 2023 г., като през цялото време не е било извършено нито едно следствено действие. На 25 май отново е било спряно, защото не е разкрит извършителят на престъплението.
Решението за дисциплинарките бе взето, след като Сарафов разпореди проверки как се движат дела срещу магистрати, депутати и други официални лица - при встъпването си в длъжност.
Още: Съдия: СРС-тата, ползвани при Джейхан Ибрямов, са законни