Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спорна промяна е факт: Решенията в ЦИК ще се вземат от обикновено мнозинство

14 февруари 2019, 12:02 часа • 3120 прочитания

Парламентът окончателно даде възможност на избирателните комисии т.е. ЦИК, РИК и СИК, да вземат решения с обикновено мнозинство, а не както е в момента – с 2/3 мнозинство от присъстващите членове.

Предложението беше внесено от Анна Александрова от ГЕРБ между първо и второ четене на кодекса и бе повод за размяна на реплики между управляващи и опозиция още от миналата седмица.

Текстът бе редакционно допълнен от депутатите Данаил Кирилов и Христиан Митев и приет от Правна комисия.

Според депутатите от БСП това ще елиминира опозицията в съответната комисия.

С множество критики срещу промените в Изборния кодекс, прокарвани от управляващите, излезе Общественият съвет към Централната избирателна комисия.

Сред основните тези на експертите е тази, че изборните правила не следва да бъдат променяни по-малко от една година преди изборите.

От Съвета не приемат и начина, по който се правят повечето промени - внесени между първо и второ четене на кодекса, което е в нарушение "на правилата и добрите стандарти на законотворчеството".

Общественият съвет фокусира вниманието върху общо 6 предложения, които е възможно да влошат качеството на законодателството и доведат до понижаване на общественото доверие в изборния процес.

Важно е да се отбележи, пише в позицията на Обществения съвет, че вписването в Изборния кодекс на конкретно юридическо лице, отговорно за машинно гласуване, противоречи както на пазарните принципи, така и на принципите на равнопоставеност, независимост и безпристрастност при определяне на компетентни изпълнители на волята на законотвореца.

От Съвета посочват също, че употребата на преференциално гласуване има значителен ръст с всеки изминал вид избори и в известен смисъл би могло да има позитивен ефект в борбата с гражданската апатия.

Припомняме, че вчера правната комисия в парламента, с гласовете на ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти" вдигна прага за отчитане на преференции и така реално обезсмисли възможността да се гласува за личности и да се пренареждат партийните листи.

Експертите смятат, че е важно употребата на преференция да не бъде неутрализирана чрез направените предложения за промени в ИК. Критикува се и въвеждането на видеонаблюдение във всяка секция.

Това би оскъпило сериозно организацията на изборите, а ефектът е спорен, пише в позицията.

Общественият съвет настоява и за по-бързото въвеждане на дистанционно гласуване. Специалистите намират за необосновано да се променят правилата за обявяването на резултатите от социологическите проучвания в изборния ден.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес