Разширяването на свързаността в рамките на ЕС е от ключово значение за справяне с икономическата и енергийната криза и за недопускане на изострянето на неравенствата между отделните страни членки. Това заяви президентът Румен Радев, който днес на „Дондуков“ 2 се срещна с членове на групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) в Европейския парламент.
Войната на Русия срещу Украйна и "негативните последици за сигурността и икономиката на Европа от този конфликт", както и "необходимостта от преустановяване на военните действия и връщане към диалога" също бяха във фокуса на срещата, добавят от прессекретариата на "Дондуков" 2.
В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова. Разговорът бе по инициатива на групата на ЕКР, която провежда изнесено заседание в София.
"Охраната на външните граници на ЕС е общ ангажимент и трябва да бъде приоритет на всички европейски държави", каза българският президент по време на дискусията. Той посочи, че засилването на подкрепата за страните на първа линия, подложени на най-тежък миграционен натиск, гарантира сигурността на всички държави членки.
Румен Радев призова също така и за приемането на България и Румъния в Шенген на основа на установените критерии. Той изтъкна, че присъединяването на двете държави ще допринесе за консолидирането на ЕС както от гледна точка на сигурността на блока, така и с оглед усилване на неговия икономически потенциал, като бъдат избегнати "изкуствени разделителни линии в условията на икономическа криза и нарушени вериги на доставки".
Илияна Йотова призова за реалното придвижване на законодателния пакет по отношение на миграцията и предоставянето на убежище, така че да има реална реформа в европейската политика в тези сфери.
В отговор на въпрос Румен Радев подчерта, че енергийната политика на служебното правителство гарантирала сигурност на доставките на енергийни ресурси не само в национален, а и в регионален мащаб. Той отново се похвали със завършването на интерконектора между Гърция и България, който беше започнат от кабинета "Петков". А също и с "удвояване на размера на резервирания капацитет на терминала за втечнен газ в Александруполис".
ОЩЕ: Новият служебен кабинет заработи, Радев се похвали с интерконектора и "Капитан Андреево"
България договори също така достъп до терминалите за втечнен газ на Турция и с подкрепата на ЕК започнаха специализираните строителни дейности на българска територия на интерконектора със Сърбия, добави Радев. Страната ни инициира и проекта „Solidarity ring (STRING)“ за пренос на допълнителни количества природен газ по Южния газов коридор за Европа през газопреносните инфраструктури на европейски държави.
Представителите на ЕКР поставиха темата за изграждането на зелена икономика в ЕС и призоваха за преосмисляне на темповете, с които се осъществява този преход, който оказва влияние върху цялостното развитие на страните членки.
Европейската перспектива на Западните Балкани също бе във фокуса на срещата, като представителите на ЕКР подчертаха, че в основата на процеса трябва да бъде индивидуалният напредък на всяка държава, съобщават от прессекретариата на Радев. Пред представителите на Европейския парламент президентът постави въпроса за "системното нарушаване на правата на българите в Република Северна Македония", въпреки че страната нееднократно настоява, че е готова да започне преговори за членство в ЕС.
ОЩЕ: Обвиниха нападателя на Пендиков, прокуратурата призна за етническа омраза