Предвид нагласите преди изборите, последните дни на кампанията може да донесат ключово предимство или да се окажат ключова загуба за някоя от политическите формации, борещи се за властта и за влизане в парламента.
Тези изводи прави "Барометър" на база стандартизирано телефонно проучване на електоралните нагласи** през периода 1-7 юли 2021 г. сред 852 пълнолетни български граждани. Проучването е проведено на територията на Република България и не включва нагласите на гласуващите извън страната.
И според това проучване ГЕРБ е първа политическа сила, но с много малко - 21,9% срещу 19,3% за "Има такъв народ". БСП запазва третото място, със 17%, а ДПС е на четвърто място с 11,4%. "Демократична България" е на пето място, с 9,2%. Шесто обаче е обединението на партиотичните партии - "Българските патриоти", а 6,2%. "Изправи се! Мутри вън!" е на границата, с 4,1%. Процентите са формирани при въпрос "За коя политическа формация ще гласувате на предсрочните избори на 11 юли 2021 г.?" и отговори: "Да, със сигурност" и "По-скоро да".
Кой ще е първи? Това е въпросът
Не така обаче стоят нещата според друго проучване, публикувано днес - това на "Алфа рисърч"***. То показва обратните резултати - партията на Слави Трифонов е първа политическа сила, а ГЕРБ на Бойко Борисов - втора.
Според тяхното проучване няколко дни преди изборите подкрепата за ГЕРБ е 21,5%. ИТН се възползва от инерцията на своя пробив в изборите на 4-ти април и успява да привлече значителна част от протестния вот към по-малки партии, без шанс за парламентарно представителство, както и на част от по-широката периферия на ГЕРБ. В резултат, тя достига подкрепа от 21,8%, което й дава фотофиниш преднина пред ГЕРБ. Продължаваща мобилизация на симпатизантите на ГЕРБ може да обърне тази тенденция, казват обаче експертите.
Според проучването БСП категорично подобрява позициите си в хода на кампанията, достигайки 16.4% от твърдо решилите да гласуват, с което се доближават до резултатите от проучването на "Барометър", които дават на "червените" 17%.
Към момента "Демократична България" е четвърта с 12.0% от твърдо решилите да гласуват, сочи проучването на "Алфа рисърч". Така тя затвърждава позициите си от началото на кампанията, като важен фактор за нейния резултат отново ще бъде вота от чужбина. В аналогична ситуация е ДПС, което има прогнозна подкрепа от 11.1%. Тук отново имаме разминаване между двете проучвания, тъй като според това на "Барометър" ДПС е на четвърто място с 11,4%, а "Демократична България" е пета, с 9,2%.
Слаба мобилизация в края на кампанията отбелязва и „Изправи се! Мутри вън!“, достигайки 5.4% от вота. Платформата на Мая Манолова се характеризира с висока степен на обмен на избиратели с ИТН, както и с отлагане на решението коя от двете партии да бъде подкрепена до последните дни на кампанията.
Към момента „Българските патриоти“ (3.8%) остават малко под изборната бариера от 4%. Не съумява да премине чертата и Възраждане (3.2%), но при него също е интересно да се изчака вотът от чужбина, откъдето то изненадващо получи висок резултат на 4-ти април.
Анализът на "Барометър"
Иначе, на база отговорите от "Барометър" коментират, че за ГЕРБ скандалите от изминалите месеци, изолацията на партията от всички останали политически субекти, вялата кампания носят ерозия в подкрепата. Негативно влияние имат и някои спорни действия на Бойко Борисов – като изненадващата му среща с турския президент Реджеп Ердоган, която бе приета от мнозинството избиратели като индикация за тайна договорка с ДПС. Доколко негативната тенденция за ГЕРБ ще забави темпове или ще се засили в няколкото оставащи дни, ще си проличи в изборния ден.
"Има такъв народ", партията на Слави Трифонов, отново се отличава с почти тотално отсъствие на политическа кампания и изяви на лидера ѝ предимно в социалните мрежи. Докато на редовните избори това нетипично поведение донесе на формацията гласовете на много от колебаещите се избиратели, в случая тази тенденция не е толкова ясно изразена, смята "Барометър". Наблюдава се леко мобилизиране склонните да гласуват за ИТН, но то се дължи по-скоро на несигурната подкрепа и разочарованието от други политически сили.
За БСП "Барометър" счита, че съумяват да стабилизират позициите си – най-вече сред собствения си електорат. Отливът на избиратели от редиците им за момента е спрял и макар да не могат да разчитат на допълнителна подкрепа, те биха могли да реализират 17%. Те обаче едва ли ще успеят да върнат избирателите, които вече загубиха и които е по-вероятно да дадат гласа си за новата формация на Жан Виденов (Ляв съюз за чиста и свята република) (2,1% от анкетираните).
За ДПС въпросът е ще вдигне ли малко резултата заради гласовете от Турция, защото едва ли ще поднесат изненади в рамките на страната.
При "Демократична България" според "Барометър" се наблюдава известен застой. Въпреки че формацията може да се похвали с добра мобилизация на избирателите си и е една от малкото, които ефективно използват модерни инструменти за кампания като социалните мрежи, коалицията не успява да привлече допълнителни гласове. Според "Барометър" това се дължи на имиджа "джендър", което пречи на формацията да спечели симпатиите на повече хора.
"Барометър" счита и, че "Българските патриоти" се нареждат в противоположния край на политическия спектър и също ще бъдат част от следващия български парламент. Категорично намерение да гласуват за тях са заявили 6,2% от анкетираните.
Сравнително нестабилна е подкрепата за „Изправи се! Мутри вън“. Последните седмици не даваха повод на формацията за типичната за нея активност – основно базираща се на протеста, противопоставянето и конфликта с други политически пратии и фигури. Като се има предвид, че избирателите им с предимно от групата, склонна на протестен вот, а липсата на непосредствена необходимост от такъв в конкретния момент поставя на кантар участието на коалицията в следващия парламент с 4,1% заявена подкрепа броени дни преди изборите.
** ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОУЧВАНЕТО НА "БАРОМЕТЪР"
Период на провеждане на изследването: 01.07-07.07.2021 г.
Методология: Количествено проучване
Представителност: населението на територията на България с избирателни права
Обем на извадката: 852 души на възраст над 18 г. 28,4% от участвалите са във възрастовата група 18 - 40 години, 34,9% са 41 - 60 години, над 60 години - 36,7%. 48,8% са мъже, а 51,2% - жени.
Методика: Стратифицирана квотна извадка по признаците възраст и пол
Метод: Телефонно интервю
Финансиране: Собствено
*** ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОУЧВАНЕТО НА "Алфа рисърч"
Изследването е проведено в периода 4 - 7 юли 2021г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Изследването е проведено сред 1013 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.