Сметната палата да провери финансовото управление на БНР, реши Народното събрание с 116 гласа „за“, без „против“ и с един „въздържал се“ по предложение на депутатите от ГЕРБ Даниела Дариткова, Александър Ненков и Красимир Ципов.
Одитът за съответствие при финансовото управление на БНР ще обхване периода 1 януари 2017 г. - 30 септември тази година. Ревизията започва от 1 октомври, до края на януари докладът на Сметната палата трябва да е готов.
Поводът за проверката е спирането на излъчването на радиото на 13 септември тази година - "нещо, което не се е случвало и през Втората световна война", посочи от трибуната Боряна Георгиева от „Атака“, член на парламентарната комисия по културата и медиите.
„Проблемът е, че радиото е натрупало 4 милиона дефицит. Целта е след това да променим Закона за радиото и телевизията, защото там има структурен проблем“, обясни Тома Биков от ГЕРБ, който бе избран за председател на временната парламентарна комисия, която ще проверява БНР.
„Как се осъществява политическо въздействие върху БНР като обществена медия? Това е ключов въпрос“, заяви депутатът от левицата Антон Кутев по време на дебатите.
Според БСП финансовото обследване на медията няма да даде отговор на въпроса имало ли е натиск върху нея от силните на деня. Кутев обясни, че групата му ще подкрепи предложението, въпреки че в него няма голям смисъл, защото Сметната палата извършва такива проверки по план.
На това обаче се противопостави Димитър Главчев от ГЕРБ, според когото посочени период досега не е бил подлаган на финансов одит.
„Няма нужда от този закон, защото той и сега не се изпълнява. За всяка медия трябва да има отделен закон, който да определя правилата, а не с един да се избират директори, а с друг да се дава финансиране. СЕМ не винаги изпълнява ролята си на независим регулатор“, каза Милко Недялков от БСП.
Прокуратурата и Комисията за регулиране на съобщенията също извършват проверка по казуса.