Сметната палата да провери финансовото управление на БНР, реши Народното събрание с 116 гласа „за“, без „против“ и с един „въздържал се“ по предложение на депутатите от ГЕРБ Даниела Дариткова, Александър Ненков и Красимир Ципов.
Още: Тошко Йорданов: Това, което прави опозицията, издава безсилие
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Одитът за съответствие при финансовото управление на БНР ще обхване периода 1 януари 2017 г. - 30 септември тази година. Ревизията започва от 1 октомври, до края на януари докладът на Сметната палата трябва да е готов.
Поводът за проверката е спирането на излъчването на радиото на 13 септември тази година - "нещо, което не се е случвало и през Втората световна война", посочи от трибуната Боряна Георгиева от „Атака“, член на парламентарната комисия по културата и медиите.
„Проблемът е, че радиото е натрупало 4 милиона дефицит. Целта е след това да променим Закона за радиото и телевизията, защото там има структурен проблем“, обясни Тома Биков от ГЕРБ, който бе избран за председател на временната парламентарна комисия, която ще проверява БНР.
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
„Как се осъществява политическо въздействие върху БНР като обществена медия? Това е ключов въпрос“, заяви депутатът от левицата Антон Кутев по време на дебатите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Според БСП финансовото обследване на медията няма да даде отговор на въпроса имало ли е натиск върху нея от силните на деня. Кутев обясни, че групата му ще подкрепи предложението, въпреки че в него няма голям смисъл, защото Сметната палата извършва такива проверки по план.
На това обаче се противопостави Димитър Главчев от ГЕРБ, според когото посочени период досега не е бил подлаган на финансов одит.
„Няма нужда от този закон, защото той и сега не се изпълнява. За всяка медия трябва да има отделен закон, който да определя правилата, а не с един да се избират директори, а с друг да се дава финансиране. СЕМ не винаги изпълнява ролята си на независим регулатор“, каза Милко Недялков от БСП.
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Прокуратурата и Комисията за регулиране на съобщенията също извършват проверка по казуса.