"Доколкото към момента Доган изпълнява формално позицията на председател на ДПС, а Пеевски е единственият официално номиниран за този пост, сметнахме, че би било важно за хората да бъде проверено доверието към двамата. Резултатите показват как отношението се разпределя вътре в симпатизантите на самите партии. По правило партийните лидери печелят най-голямо доверие от страна на собствените си избиратели, а при ДПС в момента е много интересен начален етап, при който господин Доган се ползва с одобрението на мнозинството от симпатизантите на ДПС, докато за господин Пеевски почти половината от тях все още не определят конкретно отношение. Как ще се развие оттук нататък подкрепата за него вътре в самата партия е интересен и важен въпрос не само от гледна точка на обществените нагласи, но също така и от гледна точка на бъдещата политика в страната".
Това коментира Геновева Петрова от "Алфа рисърч" - агенцията която измери отделно доверието към Пеевски и към Ахмед Доган. Припомняме, че през изминалата седмица две социологически агенции за пръв път измериха и доверието към Делян Пеевски от ДПС, а самият той се разсърди на ниския си рейтинг.
Още: "Маркет линкс": Делян Пеевски си остава най-мразеният политик
"Това означава, че и за господин Пеевски, и за ДПС все пак проучванията на общественото мнение, които публикуваме, са нещо важно. Ние оценяваме всеки, който смята тази дейност за значима. През годините винаги сме обръщали внимание, че не е правилно да се сравнява доверието към един представител, който заема институционална позиция, с доверието към партийните лидери. Затова и ние, когато измерваме и коментираме доверието и рейтингите на политиците, винаги анализираме лидерите като партийни лидери, а представителите на институциите - като представители на институциите. Ако някой се опитва публично да сравнява тези два рейтинга, включително и ДПС чрез тази своя позиция, всъщност това може да бъде наречено манипулация", обясни тя.
По думите й когато един представител, партия или който и да е получи много несъизмеримо политическо влияние в сравнение с общественото доверие, което съществува към него, резултатът от тази ситуация сме го виждали няколко пъти и винаги, по правило, се изразява в по-силно изразено обществено недоволство.
"Понеже говорим за господин Пеевски, нека да си спомним 10 години по-рано, когато той беше в центъра на общественото внимание и когато пак беше ситуация, при която той и ДПС бяха в положение да получат наистина несъизмеримо с обществената подкрепа към тях политическо влияние", подчерта Петрова.
Раздаването на квалификации от едни представители на институции по отношение на други е изключително вредно "за цялата среда", категорична е тя:
Още: "Алфа рисърч": Хората очакват сериозен ремонт на кабинета при ротацията Денков - Габриел
"Именно по този начин се получава това разположение на средата и, респективно, ситуация, при която хората използват започват да гледат на всички институционални представители, на които би трябвало по принцип да разчитат за различни неща, като на хора, които просто се карат помежду си и се опитват да получат по-голямо влияние".
Ще има по-различно правителство след ротацията, убедена е Петрова:
"Много е възможно, поне от всичко, което до момента наблюдаваме, да се случат по-съществени персонални промени в Министерски съвет при ротацията. Като цяло управленското мнозинство ще се запази, формулата ще се запази, но е възможно да има повече от очакваните персонални промени в кабинета. Дали ПП и ДП ще преглътнат да бъдат по-скоро в ролята на Мария Габриел, това е любопитен въпрос. Поне от начина, по който те до момента участват в това управленско мнозинство, смятам, че може би ще им се наложи да го направят".
Още: Пеевски приглася на ГЕРБ за "Пирогов" и "Лукойл"