Почти до 3 часа продължи заседанието на парламента, на което бяха гледани на второ четене промените в Изборния кодекс. Депутатите заседаваха до малките часове на нощта, въпреки че нямаше кворум в залата.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
До това решение на председателстващия Кристиян Вигенин се стигна след свикване на председателски съвет по време на почивка след 2 часа през нощта. Така малкото присъстващи депутати обсъдиха параграфите до 42, но гласуването ще е в следващото заседание, което е насрочено за утре заедно с парламентарния контрол.
Преди почивката депутати призоваха за прекратяване на заседанието, след като стана ясно, че в залата са се регистрирали едва 34 народни представители от общо 240. "Ако мислите, че е нормално Изборният кодекс да бъде обсъждан от 34 човека в 2 часа през нощта, добре. Това за мен е пълно безумие", заяви пред колегите си съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Преди да се стигне до липсата на кворум, депутатите гласуваха редица промени в Изборния кодекс. По-рано през деня те върнаха официално гласуването с хартиена бюлетина заедно с машинния вот. Народните представители приеха също разписките от машинното гласуване да се превръщат в бюлетини, а гласуването ще бъде записвано и във флашките на машините. Въпреки това, часове по-късно стана ясно, че записът от паметта няма да бъде свалян и протокол от машината няма да бъде ваден, а ще се броят само разпечатаните разписки и хартиените бюлетини. "Какъв е смисълът да имате компютър вкъщи и да смятате на ръка? Толкова грешки на избори никога няма да е имало. Това ще бъдат най-скандалните избори в новата българска история", заяви след гласуването Мартин Димитров от "Демократична България".
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Депутатите решиха също така да остане възможността кандидатите да могат да се явяват в два различни избирателни района, след което при успешен вот сами да решават откъде искат да влязат в парламента. По-рано партиите в парламента решиха и да имат достъп до кода на машините. За това предложение гласуваха всички парламентарни групи. Възможността е за всички партии, преминали бариерата от 4% за влизане в Народното събрание на последните избори. Партиите ще имат достъп до кода до десет дни преди изборния ден.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Депутатите отхвърлиха и искането на ДПС да отпадне членът, който урежда съществуването на машинното гласуване. Отново в днешното 18-часово заседание стана ясно, че избирателен район „Чужбина“ се запазва, но към момента не е ясно по каква методика ще се определят мандатите в него.
Друга ключова промяна предвижда видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане да има след обявяване на края на изборния ден в секционните избирателни комисии при преброяването на гласовете и съставянето на протокола. Изключение ще правят подвижните секции, избирателните секции в лечебни заведения, домовете за стари хора и другите специализирани институции. Мнозинството в Народното събрание отхвърли предложението в изборното законодателство да се увеличи съставът на ЦИК от 15 на 25 членове. Не бе приета и възможността да бъде променян по време на мандата и да отразява разпределението след последните парламентарни избори. Против предложението бяха ГЕРБ, ДПС, БСП и „Демократична България“. Депутатите приеха и кабините за гласуване се заменят с паравани. Става въпрос за така наречените „тъмни стаички“ по време на изборите.
Очаквано, дългият парламентарен ден беше съпътстван от сериозни скандали и взаимни обвинения между партиите, а пред Народно събрание имаше и протест, организиран от "Демократична България" и "Продължаваме промяната".
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство