"За служебното правителство се предлага все пак да има някаква група лица, заемащи висши публични длъжности, от които да се избира премиерът. Депутатите приеха да се избира за премиер едно от трите лица – председателят на парламента, управителят на БНБ и председателят на Конституционния съд. Избраният премиер да предлага правителство на президента. Предлага се, ако в едноседмичен срок президентът не назначи служебно правителство, то да бъде назначено от парламента". Това заяви министърът на правосъдието Атанас Славов в предаването "Лице в лице" по БТВ.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Още: Правосъдният министър с нова жалба срещу избора на Сарафов за главен прокурор
"Европейският модел е, когато едно правителство е в оставка и няма избрано редовно правителството, правителството в оставка да остава до избирането на редовно правителство. Избраният от депутатите вариант е по-сложен, но може би ще си го подкрепят", отбеляза Атанас Славов.
Още: Правосъдният министър обеща промени, свързани с психологическата страна на леката телесна повреда
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
"Уважаемите членове от Венецианската комисия, които в момента са в България, са тук, за да проучат как предложените текстове биха се прилагали на практика, ако бъдат приети. Те задават съвсем конкретни въпроси – за правомощията на различните органи, които се променят; предложената промяна за статута на служебното правителство; правомощията на главния прокурор. Особено внимание отделихме и на предложената индивидуална конституционна жалба", добави Славов.
Още: Питаме Венецианската комисия за промените в Конституцията
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Още: Как БСП ще избира председател - пряко или от конгреса
Той подчерта, че след представянето на основните акценти и идеи от Венецианската комисия задават въпроси. Славов каза, че България има политическа култура, но дали тя съответства на европейския стандарт е друг въпрос. "Текстовете, които са внесени в парламента, особено в частта за съдебната власт, следват много плътно препоръки, които сме получавали в досегашните становища на Венецианската комисия", добави той.